Kadınlara özgü 8 müthiş özellik 31 January, 17:00'de eklendi

Kadınların erkeklerden farklı bir çok özelliği vardır. Biz de sizler için kadınlara özgür 8 müthiş özelliği bir araya getirdik...

1. Bir Bakışla Aldatanları Tespit Edebilmek
Eğer eşine veya sevgilisine çok da sadık olmayan bir erkekseniz, bir daha düşünün. Yapılan araştırmalar kadınların büyük oranda aldatan erkekleri sadece suratına bakarak tespit edebildiğini gösteriyor. Avustralya Üniversitesinde bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırmada 34 kadına pek çok erkeğin fotoğrafları gösterilmiş ve aralarından aldatanları tespit etmeleri istenmiş. Ortalama başarı %62 olmuş. Aynı deney, erkeklere yapıldığında ve aldatan kadınları tespit etmeleri istendiğinde ise sadece %23 başarı elde edilmiş. Bilim insanları, kadınların daha çok böyle vakalarla karşılaştığı ve toplumda erkeklerin aldatmasının doğal karşılanması nedeniyle böyle bir mekanizma geliştirdikleri yorumunda bulunmuş.
2. Daha Fazla Renk Görebilmek
Kız arkadaşınızın ikisi aynı renk elbiseyi gösterip, “hangisinin rengini daha çok beğendin?” diye sormasının bilimsel bir nedeni var. Israel Abramov isimli bilim insanın yaptığı açıklamaya göre, kadınların erkeklerden çok daha fazla renk ve ton görebildiği çoktan kanıtlanmış bir bilimsel gerçeklik olarak önümüzde duruyor. Erkeklerin, görüş açılarının içinden geçen objeleri algılama yetenekleri daha gelişkin olmakla beraber, kadınların da daha fazla renk algılaması, pek çok araştırmayla desteklenmiş. Bunun, tarım toplumuna geçişte edinilmiş bir özellik olabileceği söyleniyor. Uygun bitkileri seçmesi gereken kadınların daha fazla renk görmesinin açıklama olabileceği üzerinde duruluyor. Gözümüzün beynimize renkleri iletimi sırasında kullanılan renk konilerinden insanlarda normalde 3 tane bulunuyor. 2007 yılında ise tetrakrom adı verilen bir modifikasyon tespit edildi. Bu insanlarda üç yerine dört koni bulunuyor ve normal bir insandan kat be kat daha fazla renk tespit edebiliyorlar. Bugüne kadar, tetrakrom özelliği sadece kadınlarda tespit edildi!
 
3. Sabah Bulantıları
Bilim insanları Paul Sherman ve Samuel Flaxman’ın ileri sürdükleri iddiaya göre, hamile kadınların yaşadığı sabah bulantıları aslında anneyi ve doğmamış çocuğu parazitlerden ve zararlı toksinerden korumak için geliştirilmiş bir mekanizma. Yaptıkları çalışmada, özellikle daha önce düşük yapan kadınlarda sabah bulantılarının daha yoğun olduğunu tespit eden araştırmacılar; özellikle hamileliğin ilk günlerinde gelişen bu durumun bebeğin en korumasız olduğu dönemde korunması amacıyla vücudun geliştirdiği bir savunma mekanizması olduğunu ortaya koymuşlar.
 
4. Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi
Kadınların ortalama yaşam süresinin daha fazla olduğunu zaten biliyoruz. Yapılan son araştırmalar, kadınların bağışıklık sisteminin de daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Ghent Üniversitesinde yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre, kadınlarda daha X kromozomunun sayesinde daha fazla mikro RNA bulunuyor ve bu sayede bağışıklık sistemleri de daha güçlü oluyor. Tek sebep de bu değil. Dr. Maya Saleh’in yürüttüğü bir araştırmada, östrojen hormonu ile iltihapların iyileşmesi arasında da bir bağ bulunmuş. Ayrıca Japonya’da Profesör Katsuiku Hirokawa tarafından yapılan br başka araştırmada da, kadınların bağışıklık sisteminin daha yavaş yaşlandığı ortaya çıkmış. Bunlar, şimdilik bulunanlar, belki ileride çok daha fazla etmen de gün yüzüne çıkacak.
 
5. Tehlikeyi Sezebilmek
Kadınlar genelde “korumacı” olarak tarif edilir. Bu konuda yapılan araştırmalar, kadınların tehlikelerden uzak durma konusunda kültürel faktörlerin ötesinde bir iç güdüye sahip olduklarını ortaya koyuyor. Son yapılan araştırmalar ise, sadece tehlikeden uzak durmak değil, tehlikeleri algılamak konusunda da kadınların daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmada, fotoğraflarda gizlenmiş yılanları bulmaları istendiğinde kadınların çok daha başarılı olduğu gözlemlenmiş. Dahası, Kyoto Üniversitesi araştırmacıları Nobuo Masataka ve Masahiro Nabasaki bu araştırmayı bir ileri seviyeye taşımışlar. Bu kez sadece kadınlar arasında yapılan araştırmada, adet döngüsünde yumurtlama sonrası (yani eğer cinsel birliktelik yaşamış olsa hamileliğin başlamış olacağı ) evrede bulunan kadınların daha başarılı olduğu ortaya çıkmış.
6. Erkeklerin Cinsel Yönelimini Tespit Edebilmek
Yapılan araştırmalar, heteroseksüel kadınların erkeklerin cinsel yönelimini tespit edebildiğini ortaya koyuyor. Üstelik bunu sadece fotoğraflara bakarak yapabildiklerini de! 2011 yılında yapılan bir araştırmada, 40 kadın ile üç aşamada gerçekleştirilen testlerin sonuçlarına göre, heteroseksüel kadınların erkeklerin fotoğraflarına bakarak cinsel yönelimlerini tespit etmeleri gerçekten mümkün. Nicholas Rule tarafından yönetilen araştırma ekibinin Toronto Üniversitesinde yürüttüğü araştırmada, kadınlara fotoğraflardaki erkeklerin cinsel yönelimlerini tespit etmeleri istenmiş. Üstelik, kadınlara araştırmadan önce erotik bir hikaye okumaları istendiğinde başarı oranları ciddi derecede artış göstermiş.
 
7. Aynı Anda Çok İş Yapabilmek
2013 yılında Britanyalı bir grup psikoloğun yürüttüğü iki deneyin sonuçları kadınların aynı anda birden çok iş yapabilmekte erkeklere oranla çok daha başarılı oldukları tespit edilmiş. Araştırmacılar ilk deneyde erkek ve kadınlara bilgisayar ekranından çeşitli şekiller gösterilmiş. Katılımcılardan gösterilen şekilleri akıllarında tutmanın yanı sıra bu şekilleri saymaları da istenmiş. Deney ilerledikçe kadınların daha hızla adapte olarak soruları daha hızlı yanıtladıkları, erkeklerin ise dikkate değer oranda yavaş cevapladıkları ortaya çıkmış.
İkinci deneyde ise katılımcılardan, bir yandan bir görevi yerine getirirken diğer yandan da telefonda basit matematik sorularına yanıt vermeleri istenmiş. Örneğin, katılımcılardan haritada bir restoranın yerini bulmaları veya bir odada kayıp anahtarları bulmaları istenmiş ve telefonda da sorulan matematik sorusuna yanıt vermeleri beklenmiş. Bu süreç için de sekiz dakikalık bir zaman sınırı koymayı ihmal etmemişler. Bu araştırmanın sonucuna göre de, kadınlar çok daha başarılı ve organize.
8. Stresle Daha İyi Başa Çıkabilmek
Yapılan bir araştırmaya göre, erkekler stres altında oldukları zamanlarda, daha bencil oluyorlar ve etraflarındaki insanları daha az anlayabiliyorlar. Araştırmanın yürütücüsü Giorgia Silani’nin söylediğine göre, bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç. Silani, araştırma sonunda beklentilerinin hem kadın hem de erkek katılımcılarda stres altında daha bencil, anlayışsız ve daha az empati kurabilmek olduğunu söylüyor. Ne var ki, kadın katılımcılar stres altında da empati yeteneklerini ve anlayışlarını sürdürebilirken, erkek katılımcılar kadınların aksine dış dünyaya karşı daha umursamaz hale gelip sadece kendi sorunlarına odaklanıyorlar. Bu durumun sadece sosyal bir avantaj olmakla kalmayıp hem de stresi azaltmada etkin bir yöntem olduğu ise tartışma götürmez bir gerçek. Bir sonraki tartışmanızda karşınızdaki kişinin “ben de çok yoruluyorum ama sana ilgimi azaltmıyorum” dediğinde cinsiyetinin bunda bir faktör olabileceğini de akılda tutmakta fayda var!