Kadınlar damgasını vurdu

08 Şubat 2008 Cuma - 2:05 | Son Güncelleme : 08 02 2008 - 2:05

Üniversitelerde türban yasağını kaldırmaya yönelik anayasa teklifinin 13 saat süren ilk tur görüşmelerinde renkli tartışmalar


MECLİS’TEKİ ‘TÜRBAN GERGİNLİĞİ’ TUTANAKLARA BÖYLE GEÇTİ

Türban düzenlemesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifi üzerine AKP’den 7, CHP’den 2, DTP’den 2 ve MHP’den 1 olmak üzere toplam 12 kadın milletvekili söz aldı. Kadın milletvekillerinin kürsüden konuşan arkadaşlarını attıkları lafların tutanakları şöyle:

* AKP’li Ayşe Nur Bahçekapı: Ben ve grubum demokrasiden ve cumhuriyetten yana taraftır. Sosyal devlet ilkesi ve hukuk devleti ilkesinden yana taraftır ve özellikle laiklik ilkesinden yana taraftır.
* CHP’li Canan Arıtman: Ne inandık ne inandık!.
* Bahçekapı: Bu, böyle bilinmelidir..
* Arıtman: Ayağını kaldır! Doğru söylemiyorsun, bari günaha girme...
* Bahçekapı: Her alanda olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarken cesaret ile konuştular ve Atatürk, o en karanlık günlerin sonrasında devrimci kimliğine bağlı olarak şöyle konuştu?
* Arıtman: Atatürk’ün ismini ağzınıza almayın!.
* Bahçekapı: Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin amelî olması mühimdir..
* Arıtman: Atatürk’ün kadın giyimiyle ilgili sözlerini de söyle!
* CHP’li Nur Serter: Yani bölmekse bölmek.
* AKP’li Öznur Çalık: Ayrıştırmayı en fazla siz yaptınız!.
* Serter: Üniversitelerde türban sorunundan bahsediyorsunuz ama türban eylemleri yok..
* Çalık: Nazi ikna odalarından bahseder misin Nur Hanım!.* Serter: (...) Bebekler başları türbanlı televizyon ekranlarında arzı endam ediyorlar ve insanlar nasıl bir İslami düzen isteklerini ekranlarda avaz avaz haykırıyorlar. Türkiye’nin nereye gittiği belli?
* Çalık: Bebekleri de ikna odalarına alın!.
* Serter: Geçmişi geçmişte bırakmak istiyoruz..
* Arıtman: Amerika’da önce zencilerin oy hakkı oldu. Kadınlar ondan sonradır. Zenciler oy hakkı aldı, kadınlar alamadı. Amerika tarihini de bilmiyorsun. Hikâye anlatma!
* AKP’li Nursuna Memecan: Demokrasiyle geliştiler, zenginleştiler, insanları hem ekonomik güvenceli hem de adalet güvencesiyle yaşıyor. Bizim kızlarımızın en temel haklardan olan eğitim-öğrenim hakları kısıtlanmış durumda..
* Arıtman: Koca bir yalan!.
* Memecan: On binlerce kızın tamamı art niyetleri olan bir grup gibi görülmekte. Onlar bir grup filan değiller..
* CHP’li Kemal Anadol: Şimdi sen geldin onları kurtarmaya, değil mi?
* Arıtman: Ya bu ülkede 6 milyon kadın kör cahil; okumaz, yazmaz. Onları dert etmiyorsunuz. Varsa yoksa kadını kapamak!
ABD’ye kaçarsın sen
* Memecan: Kızlar okula gitsin diye kampanyalar yapmıyor muyuz, bağışlarda bulunmuyor muyuz?
* Arıtman: Dünyanın neresinde kadın kapatılarak okutulacak!
* Memecan: Hiç kimsenin tercihini neye göre yaptığını anlamam gerekmiyor.
* Anadol: Az bir nefes al ya!.
* Memecan: Farklı tercihlerin yanlış olduğunu düşünmeye hakkım var, kimseye empoze etmeye hakkım yok.
* Anadol: Bir nefes al ya!
* Memecan: Anlamadığım tercihleri küçük görüp aşağılamaya hiç hakkım yok..
* Arıtman: Tabii, bu ülke kadını çarşafa sokulduğunda sen Amerika’ya kaçacaksın, olan buradakine olacak..* Memecan: Tercih etmediğim kılık kıyafetin baskı altında seçildiğini, hürriyeti kısıtlayıcı olduğunu varsaymam doğru olmaz. Beğendiğim kıyafetle, çok baskı altında ve gayet bağnaz bir sürü insan da tanıyorum, beğenmediğim kıyafette bir sürü insanın da çok açık fikirli olduğunu biliyorum..

İLK TUR ‘TÜRBANIN’

Anayasa değişikliğinin birinci tur oylamasında, gerekli 367 oyun üzerinde kabul oyu çıktı. Türban cephesini rahatlatan oylama sonuçları şöyle gerçekleşti:
Maddelere geçilmesi 1. madde 2. madde 3. maddeToplam
KATILAN:517514505498
KABUL :397401404404
RET :1131109992
ÇEKİMSER :4112
BOŞ :321 -


404 oyu geçemedi

Anayasa değişiklik paketinin 1. tur oylamasında, “türban cephesi” referandum riskini oluşturan 367 sınırını rahat aştı, ancak fire vermekten kurtulamadı. AKP’den 334, MHP’den 69, DTP’den 7 ve bağımsızlardan 2 oy geldiği halde, 412 çıkması gereken “kabul” oyu sayısı 404’ü geçemedi. Teklife karşı çıkan ve 98 milletvekili bulunan CHP ile 13 milletvekili bulunan DSP’den, İlhan Kesici yurtdışında olduğu içi Ergün Aydoğan ve Ahmet Tan yönetimlerinin bilgisi dahilinde oylamaya katılmadılar. Buna göre ret cephesinin oy gücü 108 olmasına karşın, teklifin maddelerine geçiş oylamasında “ret” oyları 113 çıktı. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç dışında, CHP ve DSP’lilerin yanısıra 4 milletvekili daha düzenlemeye “hayır” dedi.

ETİKETLER

0