Kadın CEO’yla yarışa döndü

METE TANSU / VATAN |  11 Mayıs 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 05 2015 - 2:30

Marka Fransız, CEO İngiliz, Distribütör Kayserili...


96 yıllık Citroen’in ilk kadın CEO’su olarak tarihe geçen Linda Jackson, markanın küllerinden doğmasını sağladı. Jackson, “İngiliz ve Fransız kültürünü birleştirip, yarışa döndük” dedi.
 
Fransız otomotiv devi Citroen eski günlerine tarihinin ilk kadın CEO’su ile dönüş yaptı. 
96 yıllık geçmişe sahip Citroen’in yeni CEO’su Linda Jackson, aldığı stratejik kararlarla markanın yeniden yarışa dönmesini sağladı. Borç yükünden kurtulan Citroen, 2014’te özellikle Çin pazarında elde ettiği başarıyla yüzde 4 büyüyerek 1.2 milyonluk araç satışına ulaştı. Crossover sınıfına yeni bir renk katan Cactus, yeni C4 Picasso, C1 ile C-Elysee markanın lokomotif modelleri oldu. 
 
Kadın gözüyle bakıyor
 
Bayraktar Grubu ile Citroen işbirliğinin 20. yılına özel düzenlenen törene katılan Linda Jackson, Citroen’in son dönemde yaptığı atakla rakipleriyle yeniden dişe diş mücadele eder hale geldiğini belirterek, “Yarışa döndük” açıklamasını yaptı. Citroen’in başına 1 yıl önce geçtiğini hatırlatan 
57 yaşındaki İngiliz CEO, otomotiv dünyasındaki sayılı kadın CEO’lardan biri olduğu için herkesin gözünün kendisinde olduğuna dikkat çekti. 
 
Jackson, Citroen’in ilk kadın tepe yöneticisi olarak duygularını şöyle aktardı: “Esasında kadın olarak değil İngiliz olarak Fransız bir markanın başında olmam ilginç geliyor bana. Citroen’de Fransız ve İngiliz karakterlerini birleştirdim. Markamızda artık tasarıma, motorlara, iç mekana kadın gözüyle bakılıyor. Bu ayrıntılara dikkat ediyoruz. Otomobil satın alırken kadınların sözü geçiyor. Peki neden satarken de kadınların sözü geçmesin... Kadınların otomotiv dünyasında daha aktif olacağını düşünüyorum.” 
 
Citroen’in en büyük distribütörü olduk
 
Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar Citroen’in dünyadaki en büyük distribütörü olduklarını belirterek, “Citroen, otomobilin tarihi boyunca çığır açan devrimlere ve büyük buluşlara imza atmış bir marka. 1995’ten bu yana yaptığımız çalışmalarımızı rakamlarla ifade etmek gerekirse 270 bin araç satışı, 2 milyonun üzerinde servis girişi bunun yanında da 40 bine yakın Türkiye üretimi Nemo satışı gerçekleştirdik. 5’i grubumuza bağlı olmak üzere, 53 satış noktası ve 1.500’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki tüketicilerimize hizmet veren büyük bir aileyiz” değerlendirmesini yaptı. Bu yıl için 32 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirip, pazar paylarını yüzde 3.6’nın üzerine çıkaracaklarını öngördüklerini aktaran Bayraktar, “2017 ve sonrasında pazar payımızı yüzde 4.5’in üzerine yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
Pazar 1 milyona koşuyor 
 
PSA Grubu’nun (Peugeot-Citroen) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika  Operasyonları Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quemard, Türkiye’de otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon adet seviyelerine yaklaşacağının öngörüldüğünü belirterek, “Pazar olumlu gelişirken, biz de grup olarak Türkiye’de önemli bir atılım yapacağız” dedi. Quemard, Bayraktar ve PSA gruplarının çok dinamik bir yapıya sahip olduklarını söyleyerek, şunları kaydetti: “Bayraktar Grubu’yla son derece verimli ve dostluğa dayanan bir işbirliğimiz var. Çünkü çok iyimser, insani yanı yüksek ve akılcı partnerimiz var. Türkiye sürekli büyüyor, böyle bir pazarı gözardı etmemiz mümkün değil.”  
 
 
DS için özel showroom 
 
Mustafa Bayraktar, PSA Grubu’nun lüks modellerini temsil eden DS markasının Türkiye’de de ayrı bir yapılanmaya gideceğini kaydederek, “Türkiye’deki ilk DS Store Ankara’da açılıyor. DS’i Türkiye’de ayrı bir satış teşkilatı ile satışa sunacağız. Bizim organizasyonumuz içinde DS’in ayrı bir bayi yapılanması olacak” dedi.
 

ETİKETLER