İzzet Ünver geri döndü!

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ |  30 Ağustos 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 30 08 2015 - 2:30

İsmet İnönü’nün terzisi ve Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp yaptırdığı okuldan silinen adı yeniden veriliyor.


 
İstanbul Güngören’de faaliyet gösteren yaklaşık 40 yıllık İzzet Ünver Lisesi’nin adı geçtiğimiz yıl Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne çevrilmişti. Sanayici Ünver’in ailesi babalarının adının yaptırdığı okuldan silinmemesi için dava açacağını söylemişti. Okulun mezunlar derneği ‘İzzetlider’ karara karşı mücadele ederek imza kampanyası başlattı. 1981’de vefat eden Ünver’in ailesi ve mezunlar bakanlıktan okulun adının korunmasını talep etmişti. 
 
 
Adı dizide yaşıyordu
 
Okulun mezunu ünlü yazar ve yönetmen Gani Müjde, oklun adının yaşaması için başrollerini Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç ve Dilara Gönder gibi isimlerin oynadığı ‘Sil Baştan’ adlı dizideki okula İzzet Ünver Anadolu Lisesi adını verdi. Sonunda yapılan görüşmeler ve yürütülen mücadele olumlu sonuç verdi. MEB çok eleştirilen kararından geri dönerek İzzet Ünver Lisesi’ni tekrar açacağını ilan etti. 
 
“Adının yaşayacak”
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzasıyla 18 Ağustos’ta yayınlanan genelgede okula ait A Blok’taki 21 derslikli binanın 2015/16 eğitim ve öğretim yılında İzzet Ünver Anadolu Lisesi olarak açılacağı bildirildi. İzzetlider’in Başkanı Maksut Balmuk, “Okulumuzun adının yaşamasından ve yapılan hatadan dönülmesinden dolayı çok mutluyuz” dedi. İzzet Ünver Lisesi, 1980 darbesine giden dönemde usta fotomuhabiri Kadir Can’ın öğretmenleri için eylem yapan lise öğrencilerinin polis tarafından yere yatırılarak bekletildiği simge fotoğrafın çekildiği okul olarak hafızalara kazınmıştı. 
 
 
Kadir Can’ın bu ödüllü fotoğrafı İzzet Ünver Lisesi’nden çekilmişti.
 

ETİKETLER