İzmit’i ‘full’ledi, ikinci Hyundai tesisi geliyor!

METE TANSU / EKONOMİ |  20 Nisan 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 04 2015 - 2:30

Günde 3 vardiya 24 saat çalışan Hyundai Assan, iç pazar ve ihracata araç yetiştiremez hale geldi. İkinci tesis için düğmeye basan şirket, İzmit’te 1 milyon metrekare alan ayırdı.


 
1.4 milyar liralık toplam yatırımla i10 ile i20 modellerini yenileyen ve İzmit fabrikasının kapasitesini 200 bin adedin üzerine çıkaran Hyundai Assan, iç pazara ve yurt dışına otomobil yetiştiremez hale geldi. Şirket i20’ye gelen yüksek talep nedeniyle sıra yazmaya başlarken, müşterilerine cevap verebilmek için günde 24 saat çalışmaya başladı. 
 
Cenevre Otomobil Fuarı’nda 500 milyon dolarlık yatırımla C sınıfında yeni bir proje geliştirdiklerinin müjdesini veren Hyundai Assan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, ikinci fabrikayı daha erkene çekmek için düğmeye bastı. Kibar, Hyundai’de temel felsefenin öncelikle full kapasiteyi doldurmak olduğunu belirterek, “Bu yakalanınca ilave kapasite yaratmak için çalışılır. Biz zaten 220 binlik kapasitedeyiz. Şu anda ürünlerimize yönelik büyük ilgi var. Her iki modelimiz de Avrupa’da pek çok birincilik aldı. Başlangıçta öngördüğümüzden ekstra talep alıyoruz, hepsine yetişemiyoruz” dedi.
 
İki fabrika aynı arazide olacak
 
İzmit’teki mevcut tesisin yanında yeni fabrikayı kurmak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Ali Kibar, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: 
 
“Fabrikanın bulunduğu Asım Kibar OSB’de başka arazilerimiz de var. Öncelikle fabrika ile yol arasındaki 300 bin metrekarelik alanı yatırıma hazır hale getirme çalışmalarını sonlandırmak üzereyiz. Burası mevcut tesisin hemen önünde yer alıyor. Ayrıca fabrikanın sol tarafında yer alan tedarikçi fabrikalarımızın yan tarafında da 700 bin metrekarelik alanımız daha mevcut. Orada da motor gibi parçaları üreteceğimiz tesisler kurabiliriz. Güney Kore merkezle tüm bu ayrıntıları görüşüyoruz, kısa süre içinde düğmeye basmış oluruz.”
 
 
i20’nin crossover’ı 2015 sonunda
 
HYUNDAI Assan Genel Müdürü Önder Göker, i20’nin daha yüksek tasarlanan crossover versiyonunu bu yıl Kasım-Aralık ayı gibi üretip, satışa sunmaya başlayacaklarını belirtti. i20 crossover’ın Hindistan’da ‘Elite’ ismiyle satıldığını söyleyen Göker, “Araç tamamen Avrupa normlarına uygun hale getirildi. i20 Crossover ilk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek” dedi. Yeni model ataklarının süreceğini ifade eden Göker, Autoshow’da i20 Coupe’yi ve yeni SUV modelleri Tucson’ı sergileyecekleri sözlerine ekledi. 
 
300 bin üretsek hepsini satardık
 
Önder Göker, i20 ve i10’a yetişemediklerini belirterek, “Fabrika günde 3 vardiya 24 saat çalışıyor. Maalesef gelen siparişlere tam olarak cevap veremiyoruz” dedi. Avrupa pazarı durgunken ihracat için üretilenleri iç pazara aktarabildiklerini kaydeden Göker ancak artık araç çalamadıklarını söyledi. Göker, “Geçenlerde fabrikada ihracat müdürünün adeta boğazına sarıldım... Ama yurt içinde satmak için bir tane bile araç alamadım. Fabrikanın üretim kapasitesi 300 bin adet olsaydı, 300 binini de bu yıl satardık” dedi. 2015’te tesisin kapasitesini tamamen doldurarak 215 bin adetlik üretime ulaşacaklarını söyleyen Önder Göker, şöyle devam etti: “196 bin aracı ihraç edeceğiz. i20’ye gelen yoğun taleple birlikte ihracat pazarlarının sayısını 39 ülkeye çıkardık.”
 
 
Aparkat vurabiliriz
 
‘Yeni tesiste üretilecek aracın hangi segmentte yer alacağı, C sedan mı B SUV mu olacağı’ sorusu üzerine Ali Kibar, “Bunlar konuşulurken, sürpriz olabilir. Bir aparkat çıkartabiliriz” dedi.

ETİKETLER