İzmir'de 5.9'luk depremle kabus döndü

DHA |  21 Ekim 2005 Cuma - 11:16 | Son Güncelleme : 21 10 2005 - 11:16

İzmir, hafta başında yaşadığı deprem kabusuna geri döndü. Ege Denizi, Seferihisar açıklarında gece saat 00.40'ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem İzmirlileri yine sokaklara döktü


İzmirliler geceyi araçlarının içinde, parklarda uykusuz geçirirken yaklaşık 50 kişi panik içinde pencere ve balkonlardan atlarken ya da düşme, cam kırığı gibi nedenlerle yaralandı, bir kişi de kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. İzmir'de okullar bugün tatil edildi.

İzmirliler geçen pazartesi günü saat 08.45'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.7 şiddetindeki depremle sokaklara döküldü. Bu depremi aynı gün saat 12.47'de 5.9, dokuz dakika sonra da 5.6 büyüklüğünde depremler izledi. Merkez üssü Seferihisar ve Urla açıkları olan depremlerin ardından bölgede 1300'ü aşkın artçı sarsıntı kaydedildi.

Depremlerin giderek hafiflemesiyle rahatlamaya başlayan İzmirliler haftanın son işgüne de deprem kabusuyla girdi. Saat 00.40'da merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıklarında olan Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki deprem uykularının ilk dakikalarındaki İzmirlileri yine sokağa döktü.

Birkaç dakika içinde sokaklar araçlarda doldu, trafik kilitlendi. Parklar ve açık alanlar tıklım tıklım doldu. Bazı semtlerde Ramazan nedeniyle kurulan iftar çadırları deprem çadırına dönüştü. Açıkta üşüyenler buralara sığındı. Bazı semtlerde de yaklaşık 20 dakika elektrik kesildi, hem cep hem de sabit telefonlar kilitlendi, görüşme yapılamadı. İlk paniğin geçmesinden sonra Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nde kriz merkezini toplayan yetkililer depremin önemli bir hasara yol açmadığını açıkladı.

İzmir'de hastanelere 30'dan fazla, düşme, balkon ve pencerelerden atlama, cam kesikleri, panik atak, yüksek tansiyon şikayetleriyle başvuru oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne getirilen öğretmen Çiğdem Güven'in, evin içinde düşme sonucu ağır yaralandığı belirtildi. Hatay İnönü Caddesi'nde 468 numarada oturan 68 yaşındaki Güngör Yanyalı depremden hemen sonra merdivenlerden inerken kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

HASTANELERDE KORKU
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de özellikle ortopedi, dahiliye ve çocuk servislerin duvarlarında çatlamalar meydana geldi. Hastanede yatan hastaların bir kısmı yemekhane ve bahçeye indirilirken bir kısmı da aileleri tarafından evlerine götürüldü. İzmir'deki Seyfi Doğansoy Devlet Hastanesi ve Karşıyaka Devlet Hastanesi'nde de depremden sonra bazı hastaların kendi isteği ile ayrıldığı bildirildi.

Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde de yoğun bakım dışındaki hastalar bahçeye daha önce kurulan çadıra alındı. Olup bitenleri anlayamayan minik hastaların bazıları kollarında serum şişeleri ile koridorda, bazıları da çadırda sabahladı.

URLA'DA PANİK YAŞANDI
Urla'da kullanılmayan eski üç ev çöktü, beş evin de çatılarında hasar meydana geldi. Güven Sabun Fabrikası'nın önceki depremlerde çatlayan bacası da yıkıldı. Halk geceyi sokakta araçlarda, ateş yakarak açık alanlarda geçirdi. Urla Devlet Hastanesi'ne 11 kişi, kaçarken oluşan cam kesilmesi, düşme nedeniyle yaralanma ve panik atak şikayetiyle başvuru oldu. Belediye ekipleri yıkılan binaların enkazlarını temizledi. Urla çok programlı lisesinde yatılı kalan 72 öğrenci belediyenin şantiyesine götürüldü ve buradaki otobüslerde sabahladı.

SEFERİHİSAR'DA HASAR VAR
Depremle birlikte Seferihisar halkı tekrar sokağa dökülürken, önceki depremlerde evlerde ve okullarda oluşan çatlakların büyüdüğü görüldü. Sarsıntıyla birlikte paniğe kapılan halk, geceyi araçlarında ve sokaklara kurdukları çadırlarda geçirdi. Deprem, ilçedeki bazı semtlerin elektriklerinin kesilmesi sonucu karanlığa gömülmesine neden oldu. Depremin merkez üssüne en yakın yer olan deniz kenarındaki Sığacık'ta ise bazı evlerin bacaları yıkıldı.

Depremle birlikte Seferihisar'da paniğe kapılıp şoka giren ve yüksekten atlayan 7 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Seferihisar Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve durumları iyi olan yaralılar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. İlçede sağlık yönünden herhangi bir problemin olmadığını dile getiren Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, "Şu an ilçemizde sağlık yönünden herhangi bir problem yok. Heryere ulaşmış durumdayız. Ancak, önceki depremlerde okullarda ve evlerde oluşan çatlaklar artarak büyüdü. Halk hala depremlerin paniğini yaşıyor. Tespitlerimize göre, herhangi bir yıkık söz konusu değil. Şu an için ilçede durum normal" dedi.

KRİZ MASASI TOPLANDI
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal depremin hemen ardından kriz masasını topladı. Yapılan ilk değerlendirmenin ardından İzmir genelinde ilk ve orta dereceli okulların bugün (cuma) tatil edildiği açıklandı. Vali Köksal, önemli bir hasar ve can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu söyledi, "Gelişmeleri takip ediyoruz. Kriz merkezi görevinin başında. Herkese geçmiş olsun" dedi.

AZİZ KOCAOĞLU KRİZ MERKEZİNDE
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da gelişmeleri İtfaiye Merkezi'ndeki Kriz Merkezi'nde izledi. Kocaoğlu, "Fuar'daki Celal Atik Spor Salonu ve Atlas Pavyonu'nu geceyi geçirmek isteyen İzmirliler'e açtık" dedi.

MANİSALILAR DA SOKAĞA DÖKÜLDÜDeprem Manisalıları da sokağa döktü. Manisa Lisesi, lalelik mahallesi ve diğer mahallelerin meydanlarında araçlarının içinde ve parklarda toplanan vatandaşlar ateş yakıp, battaniyelere sarılıp ısınmaya çalıştı. Vatandaşların çoğu geceyi dışarıda geçirdi. Polis boşaltılan evlerin hırsızlar tarafından soyulmaması için devriye sayısını arttırdı.

Deprem İzmir'e yakın il ve ilçelerde de korkuya neden oldu. İzmir'in Aliağa İlçesi'nde halk geceyi sokakta geçirdi. Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve Belediye Başkanı Tansu Kaya, Aliağa Demokrasi Meydanı'ndaki iftar çadırında toplananları ziyaret edip yatıştırdı.

DEPREM BAĞIMSIZ BİR DEPREM
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Müdürü Gülay Barbarosoğlu, saat 00.40'da 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede saat 02.30'a kadar 75 artçı depremin meydana geldiğini belirterek, "Bu deprem bağımsız bir deprem. Dolayısıyla yoğun bir sismik faaliyetten bahsediyoruz. Bu dizinin bir süre daha devam edeceğini ifade ediyoruz" dedi. Prof. Barbarosoğlu, bölgede pazartesi gününden itibaren 1300'ün üzerinde deprem meydana geldiğini de açıkladı.

ETİKETLER

0