İşverenin çalışan sayısını azaltıp iş yükünü artırma hakkı var mı?

13 Mayıs 2019 Pazartesi - 12:26 | Son Güncelleme : 13 05 2019 - 12:26

İşverenler, kimi zaman işten çıkarmalar ile çalışan sayısını düşürerek aynı işi daha az sayıda işçiye yaptırma yoluna gidebiliyorlar. Bu durumda halihazırdaki çalışanların iş yükü artmış oluyor. Peki işverenin buna hakkı var mı, bu durumdaki çalışan işe girdiği zamana göre iş yükü artarsa ne yapmalı? İşte detaylar…


İşverenlerin sıklıkla tercih ettiği tasarruf yöntemlerinden birisi aynı işi daha az sayıda çalışana yaptırmak. Bu amaçla zaman zaman işçi çıkartan işverenler, aynı işi daha aza sayıda kişi ile halletme oluna gidebiliyor. Peki işverenin buna hakkı var mı?

İŞVERENİN ELEMAN ÇIKARTIP İŞ YÜKÜNÜ ARTIRMA HAKKI VAR MI?

İşe girdiği döneme göre iş yükü artan çalışanlar bu konuda bir itiraz hakları olup olmadığını merak ediyor. İşçi sayısı azaltılarak aynı maaş ile eskiye nazaran daha fazla iş gördürülen çalışanlar bu konuda itiraz etme haklarını öğrenmek istiyor. Burada konu işverenin kanunen buna hakkıolup olmamasından öte işçilerin çalışma sürelerinin değişip değişmediğidir. İşçiler günlük aynısürede çalıştırılıyorsa, görev kapsamında olduğu müddetçe işyükünün artmışolması, tek başına bir önem arz etmez.