İstanbul ucuzladı

27 Haziran 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 27 06 2018 - 2:30

Yükselen döviz kuru, konut fiyatlarının gerilemesi ve yüksek enflasyon, İstanbul’u yabancı çalışanlara ucuzlattı. Mercer’in ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’na göre İstanbul, 21 basamak gerileyerek 163’üncülüğe düştü. Dünyanın en pahalı şehri Hong Kong oldu.


Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, her yıl gerçekleştirdiği ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2018 yılı sonuçlarını açıkladı. Yurt dışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda hükümetler ve çok uluslu şirketlere rehberlik eden ‘Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’, 5 kıtada 209 şehirde gerçekleştirildi.
Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Taşkent oldu. Hong Kong’un ardından Tokyo, Zürih, Singapur ve Seul en pahalı şehirler olarak sıralandı. Bu sonuçlarla beraber yurt dışında çalışanlar için dünyanın en pahalı 5 şehrinden 4’ü Asya’da yer aldı. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 142’inci sırada yer alan İstanbul ise listede 163’üncü sıraya yerleşerek, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre yaşaması daha ucuz bir şehir olarak listedeki yerini aldı. 
 
ABD’nin lideri New York
 
Geçtiğimiz yılların aksine Amerika Birleşik Devletleri şehirleri, Avrupa ekonomisinin istikrarlı bir şekilde toparlanması ve doların dünya genelindeki diğer büyük para birimlerine karşı değer kaybetmesinin de etkisiyle sıralamada geriledi. 
4 basamak birden düşerek 13’üncü sıraya gerileyen New York, Amerika’nın en pahalı şehri olma unvanını sürdürdü. Amerika’da 7 sıra gerileyen San Francisco 28’inci, 12 sıra gerileyen Los Angeles 35’inci ve 20 sıra gerileyen Şikago 51’inci sırada yer aldı. ABD’nin diğer büyük şehirleri arasında yer alan Washington 56’ncı sırada yer alırken, Miami 60 ve Boston 70’inci sırada kendilerine yer buldu. 130’uncu sıradaki Portland ve 161’inci Winston Salem yurt dışında çalışanlar için anket kapsamına alınan şehirler arasında en ucuz ABD şehirleri olmaya devam etti. Kanada’nın birçok şehri sıralamada gerilese de yaşam maliyeti konusunda ülkenin pahalı şehri olan Toronto, göçmen konut kiralama maliyetlerindeki artış nedeniyle 10 sıra birden yükselerek 109’uncu sıraya çıktı. 2 sıra gerileyen Vancouver da 109’uncu sırada bulunurken, Montreal 147’inci ve Calgary 154’üncü oldu. 
Geçen yıla oranla 32 sıra birden düşmesine rağmen 58’inci sırada yer alan São Paolo, Güney Amerika’nın en pahalı şehri unvanını alırken, 69’uncu sıradaki Santiago en pahalı ikinci şehir olarak listede yer aldı. 
 
Dolar ve euro etkisi geriletti
 
Mercer Yetenek ve Bilgi Çözümleri Türkiye Lideri Goncagül Uğurlu, listede düşüş yaşayan şehirlerden birinin de İstanbul olduğunu vurgulayarak, İstanbul’un geçtiğimiz yıl en pahalı şehirler sıralamasında 142’inci sırada yer aldığını ve bu yıl 21 basamak gerilediğini söyledi. Uğurlu, bu gerilemenin nedenlerini şöyle anlattı: “2018 yılında Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısındaki değer kaybı, enflasyonun önceki yıllara göre yükselmesi ve konut piyasasında geçtiğimiz dönemde yaşanan düşüşü sayabiliriz. Bunların yanı sıra İstanbul’un yaşam maliyeti sıralamasında evde yeme-içme, alkol ve tütün, ev gereçleri/ürünleri, kişisel bakım, giyim ve ayakkabı, ev hizmetleri, kamu hizmetleri, ev dışı yeme-içme, ulaşım ile spor ve eğlence kategorilerindeki konumu da etkili oldu.” 
 
Ortadoğu’da konut farkı
 
Genel olarak expat (yurtdışı görevlendirme) dünyası olarak bilinen Ortadoğu’da konut kiralama maliyetlerindeki düşüş nedeniyle şehirlerin birçoğunun listedeki sıralamaları düştü. En pahalı şehir unvanını listede önceki yıla göre bir basamak yükselerek 17’nci sırada yer alan Tel Aviv elde etti. Dubai 26’ıncı sırada yer buldu. Geçen yıla göre 5 basamak gerileyerek 188’inci sırada yer alan Kahire, yine Orta Doğu’nun en ucuz şehri oldu. Düşüş göstererek küresel listede en üst sıralardaki yerini kaybetmesine rağmen 6’ıncı sırada yer alan Luanda Afrika’nın en pahalı şehri olmaya devam etti. 
 
Avrupa’nın en pahalısı Zürih
 
Araştırmaya göre, 2 Avrupa şehri en pahalı şehirler arasında ilk 10 sırada yer aldı. 3’üncü sırada yer alan Zürih, Avrupa’daki en pahalı şehir unvanını korurken, geçen yılki yerini koruyan Bern, 10’uncu sırada yer aldı. Özellikle kentin konut piyasasındaki düşüş eğilimi nedeniyle geçen yıla göre 4 sıra gerileyen Cenevre kendisine 11’inci sırada yer buldu. Yerel para birimlerinin ABD doları karşısında güçlenmesi ve mal ve hizmetlerin maliyetinin bir sonucu olarak Batı Avrupa şehirlerinin listedeki sıralamaları yükseldi. 
Özellikle Almanya’nın şehirleri bu yıl en büyük dalgalanmaları yaşayan şehirler olarak tespit edildi. 49 sıra birden yükselen şehirlerden Frankfurt 68’inci sırada bulunurken, Berlin 71’inci sırada yer aldı. 41 sıra yükselen Münih 57’inci sıraya çıktı.
Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz yıla göre 19 sıra yükselen Birmingham 128’inci, 18 sıra yükselen Belfast 152’nci ve 12 sıra birden yükselen Aberdeen 134’üncü oldu. 
10 sıra birden yükselerek 19’unculuğa çıkan Londra, Birleşik Krallık’ın en pahalı şehir olarak dikkat çekti. Geçen yıla göre 28 sıra yükselen Paris 34’üncü, 34 sıra çıkan Roma 46’ıncı, 47 basamak artan Madrid 64’üncü ve 39 sıra yükselen Viyana 39’uncu sırada bulundu. 4 sıra gerileyen Moskova 17’nci oldu.

ETİKETLER