• »
  • Gündem Haberleri »
  • İşsizlik maaşı bugün veriliyor mu, ne zaman alınacak? Mayıs ayı işsizlik maaşı bayram öncesi verilecek mi 2020?

İşsizlik maaşı bugün veriliyor mu, ne zaman alınacak? Mayıs ayı işsizlik maaşı bayram öncesi verilecek mi 2020?

23 Mayıs 2020 Cumartesi - 9:48 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 9:48

Corona virüsü nedeniyle emekli ve Ramazan Bayramı ikramiyelerinin erken ödenmesi işsizlik maaşı ödeneği alan vatandaşların da beklenti içine girmesine neden oldu. Vatandaşlar Mayıs ayı işsizlik maaşı bayram öncesi ödenecek mi 2020, diye merak ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada işsizlik maaşlarının bu ay yapılacağını belirtti. Peki, İşsizlik maaşı bugün veriliyor mu, ne zaman yatar? Mayıs ayı işsizlik maaşı bayram öncesi ödenecek mi 2020?


Bayramdan önce işsizlik maaşı ödenecek mi? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? soruları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın ardından yoğunluk kazandı. Hükümetin corona virüsü nedeniyle tek tek maaşlarla ilgili açıklama yapıp, ödeme tarihlerini erkene çekmesi işsizlik maaşı alan vatandaşların durumu gündeme getirmiştir. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile birlikte işsizlik maaşı alanlar, maaşlarını ne zaman alacaklarını iyice merak etmelerine neden oldu. İşsizlik maaşı bugün veriliyor mu, ne zaman yatar? Mayıs ayı işsizlik maaşı bayram öncesi ödenecek mi 2020?

BAYRAMDAN ÖNCE İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Geçtiğimiz hafta kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu ay yapılacak ödemelerle ilgili "Emeklilerimizin bu ayki maaş ödemelerini 15 Mayıs'tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz. Yüksek öğrenim öğrencilerimizin 6 Haziran'da yapılacak burs ve kredi ödemelerini, 19 Mayıs'tan başlatıp bayrama kadar tamamlayacağız. Aynı şekilde işsizlik ödemelerini de öne çektik" açıklamalarını yapmıştı. 

İşsizlik maaşları her ayın 5'inde hesaplara yatırılmaya başlanıyor. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden alınıyor. Haziran'ın 5'in de yatırılacak işsizlik maaşlarının bayram öncesi yatırılması öngörülüyor.  

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan son açıklamada hali hazırda bu ücretten yararlanan veya almaya hak kazanan vatandaşlarımızın ALO 170'i arayarak IBAN numaralarını bildirebilirebileceğini aynı zamanda https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden bilgilerini güncelleyip sisteme ekleyebileceğini duyurmuştu. 

82 BİN KİŞİYE İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLANDI

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında yaklaşık 2,6 milyon çalışan için toplam 4,1 milyar TL kısa çalışma ödemesi yapıldı. Mart ayında 77 bin 979 kişiye işsizlik maaşı bağlanırken bu sayı nisan ayında 82 bin 490 kişiye ulaştı.

İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, Nisan 2020 sonu itibariyle fonun toplam varlığı 133 milyar 223 milyon TL oldu. Nisanda 2 milyon 590 bin 589 kişi, toplamda 4 milyar 95 milyon TL kısa çalışma ödemesi almaya hak kazandı. Mart ayında ise 96 bin 636 kişi kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanmıştı.

ÖDENEĞE BAŞVURAN İŞYERLERİNİN YÜZDE 40'I İMALAT SEKTÖRÜNDEN

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kısa çalışma ödeneğine en çok başvuru yapan sektör yüzde 40 ile imalat sektörü. Ödeneğe en fazla başvuru yapan diğer sektörlerin oranı; yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret sektörü, yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 6 ile eğitim sektörü olarak belirtildi.

BAŞVURU YAPAN FİRMALARIN YÜZDE 90'INDA 50'DEN AZ ÇALIŞAN VAR

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan KOBİ’lerle ilgili IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “Koronavirüs salgınıyla birlikte yüz binlerce işletme kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Bu işletmelerin yüzde 51’inin işyerlerinde 1 ila 3 kişi istihdam ediliyor. 4 ila 9 çalışanı olan işletmelerin oranı ise yüzde 28. Çalışan sayısı 50'den az olan işletmeler, toplam başvuru yapan işletmelerin yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor. Bu zorlu süreçte KOBİ’lerin ayakta kalmasına katkıda bulunacak teşvik ve ödeneklerin yakın takipçisi olmayı sürdürerek desteklerden en doğru şekilde faydalanmaları için yanlarında olacağız.” bilgisini verdi.