İl il seçim sonuçlarına itirazlar

AA |  31 Mart 2009 Salı - 18:28 | Son Güncelleme : 31 03 2009 - 18:28

Yerel seçimlerin ardından, yurdun çeşitli yerlerinde, resmi olmayan sonuçlara itiraz edildi


AYDIN

Aydın'da, MHP İl Başkanı Hasan Muti, yerel seçimde geçersiz oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. AKP'den de sonuçlara itirazlar olduğu öğrenildi.

İtiraz sonucunun Seçim Kurulu'nun yapacağı değerlendirmeden sonra belirleneceği bildirildi.

VAN

AKP Van İl Başkanı Vesim Yaviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van merkezde 7 bin oyun geçersiz sayıldığını belirterek, “Bu oyların AKP'nin oyları olduğu yönünde duyum aldık” dedi.

AKP müşahitleri ile seçmenlerin tehdit edildiğini savunan Yaviç, bu nedenle İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdiklerini bildirdi.

Yaviç, Edremit ilçesinde de sonuca itiraz ettiklerini belirterek, parti müşahitlerinin Edremit seçmeni olmadığı halde ilçede oy kullandığını öne sürdü.

Başkale ilçesinde, köyde yaşadıkları halde, sahte belgelerle ilçede yaşıyormuş gibi gösterilen bin 600 seçmen bulunduğu yönünde duyum aldıklarını ifade eden Vesim Yaviç, bu durumun düzeltilmesi için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını söyledi.

Van merkezde AKP 54 bin 748, DTP ise 74 bin 847 oy almıştı.

AMASYA

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde, belediye başkanlığı seçimlerinde AKP adayı Mustafa Saatçi'nin 4 bin 265, CHP adayı Mustafa Yüksel'in 4 bin 116 oy alması üzerine CHP İlçe Başkanlığı, ilçe merkezindeki 40 sandıktan 13'ündeki oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

İtirazın seçim kurulunca kabul edilmesi halinde, söz konusu sandıklardaki oylar yeniden sayılacak.

HATAY

Hatay'ın Kumlu ilçesinde, AKP İlçe Başkanı İbrahim Taç, belediye başkanlığı seçimlerine itiraz ederek, dilekçesini seçim kurulu başkanına verdi.

İbrahim Taç yaptığı açıklamada, adayları Rifat Akkuyu'nun 923, MHP belediye başkan adayı Ali Balkız'ın 938 oy aldığını, bazı duyumları nedeniyle oyların yeniden sayılmasını istediklerini söyledi.

İtiraz dilekçesini Kumlu'da adliye olmadığı için Reyhanlı İlçe Seçim Kurulu Başkanı'na teslim ettiklerini belirten Taç, aradaki 15 oyun değişeceğine inandığını kaydetti.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane AKP İl Başkanlığının, resmi olmayan sonuçlara göre 31 oy farkla MHP adayının kazandığı il belediye seçim sonucu yaptığı itiraz kabul edildi.
Bunun üzerine, Gümüşhane Adliyesindeki ağır ceza mahkemesi duruşma salonunda bulunan 65 sandıktaki oyların yeniden sayımına başlandı.

Gümüşhane'de il belediye seçiminde 65 sandıkta 17 bin 132 seçmenden 14 bin 330'u oy kullanmış, kullanılan oyların 464'ü geçersiz sayılmıştı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, 5 bin 804 oy alan MHP, 5 bin 773 oy alan AKP'nin önüne geçerek il belediye başkanlığını kazanmıştı. DSP 32, CHP bin 197,
TKP 22, DP 672, Saadet Partisi 314, BTP 52 oy almıştı.

ADANA

AKP Adana İl Başkanlığı, avukatları aracılığıyla, Seyhan 2, Seyhan 3, Seyhan 4, Yüreğir 1 ve Yüreğir 2 ile Çukurova ve Sarıçam ilçe seçim kurullarına itiraz dilekçelerini verdi.

Ancak, Seyhan 1 Seçim Kurulu Başkanlığı, itiraz süresinin dolduğu gerekçesiyle dilekçeyi kabul etmedi. İtirazların 2 gün içinde karara bağlanacağı belirtildi.
AKP Adana il teşkilatı avukatı, itiraz dilekçesine tutanaklarda kaydırma olduğunu gerekçe gösterdi, geçersiz sayılan oyların yeniden incelenmesini istedi.

BİTLİS

Bitlis AKP İl Başkanı Fatih Kadirioğlu yaptığı açıklamada, Güroymak ilçesinden AKP belediye başkan adayı olan Hüseyin Mutlu'nun seçim sonuçlarına itiraz ettiğini bildirdi.

Güroymak'ta AKP'nin seçimi yaklaşık 61 oyla kaybettiğini belirten Kadirioğlu, “İtirazdan çıkacak sonuca göre, Bitlis Seçim Müdürlüğüne biz de itirazda bulunacağız. Çünkü ilçedeki seçimi AKP 61 oyla kaybetti ve 500'ün üzerindeki geçersiz oyun bir daha değerlendirilmesini istedik” dedi.

İtiraz dilekçesini değerlendiren Güroymak İlçe Seçim Kurulu'nun toplantı düzenlediği, toplantıdan çıkacak sonuca göre oyların yeniden sayılmasına karar verilip verilmeyeceği öğrenildi.

İZMİR

AKP Narlıdere İlçe Başkanı Abdülmuttalip Savar yaptığı açıklamada, Narlıdere İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına seçim sonuçlarına itiraz dilekçesini verdiklerini bildirdi.

Dilekçede iki olayı anlattıklarını belirten Savar, şöyle konuştu:
“Bunlardan biri, İnönü Mahallesi'ndeki 1136 numaralı sandıkta mührün çalınması, diğeri ise 80. Yıl Narlıdere İlköğretim Okulu'na oy pusulası ve zarf getiren 2 kişiden birinin görevli kartını ibraz etmesine rağmen yanında bulunan ikinci kişinin görevli olmadığının ortaya çıkması. Bu kişinin belediye çalışanı olduğunu öğrendik fakat kendisi ortadan kayboldu. Bu gerekçelere dayanarak sonuçlara itiraz ettik.”

KOCAELİ

Kocaeli'de CHP ve MHP, İzmit belediye başkanlığı, AK Parti ise İzmit belediye meclis üyeliği seçim sonuçlarına itiraz etti.

Alınan bilgiye göre, CHP İzmit ilçe başkanlığı, seçimlerde usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek itiraz etti. CHP İzmit İlçe Başkanı Necdet Çetinak, itiraz dilekçesiyle birlite gerekçelerin yer aldığı 120 sayfadan oluşan bir dosyayı İzmit İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etti.

MHP İzmit İlçe Başkanlığı da bir ilköğretim okulunda 114 adet mühürlü zarf bulunduğu iddiasıyla İzmit belediye başkanlığı seçimine itiraz etti.

MHP İzmit Belediyesi meclis üyesi adayı Levent Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ilköğretim okulunda öğrenim gören yeğeninin sınıfta 114 adet mühürlü zarf bulduğunu söyledi. Çoban, bu zarflarla birlikte İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdiklerini kaydetti.

Seçimlere hile karıştırılmış olabileceğini de öne süren Çoban, aynı okulda oy pusulası bulunabileceği ihtimaline karşı inceleme yapılması için İlçe Seçim Kuruluna uyarıda bulunduklarını da belirtti.

Öte yandan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hüseyin Yusuf da İzmit belediyesi meclis üyeliği seçimine itiraz dilekçesini İlçe Seçim Kuruluna verdi.

İzmit Belediye Başkanlığını partisinin kazandığını, ancak meclis üyeliğinde CHP'den daha az oy aldıklarını ifade eden Yusuf, bunun yanlışlıkla yazıldığını iddia etti. Yusuf, bu yanlışlığın düzeltilmesi için itiraz ettiklerini bildirdi.

ETİKETLER

0