İkna edilerek teslim olan teröristlerin sayısı arttı

AA |  28 Temmuz 2019 Pazar - 15:09 | Son Güncelleme : 28 07 2019 - 15:09

İçişleri Bakanlığından, bu yılın yaklaşık 7 aylık döneminde 138 teröristin ikna yoluyla teslim olduğu bildirildi.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, başarılı operasyonlar terör  örgütlerindeki çözülmeyi hızlandırdı.
 
Terör örgütlerine katılım son yılların en düşük seviyelerine inerken  terör örgütlerinden kaçışlar ise arttı. Bu kaçışlarda özellikle ailelerin  güvenlik güçleriyle iş birliğinin önemli  katkısı oldu.
 
PKK/KCK ile aşırı sol terör örgütlerinin özellikle güvenlik güçlerine  yönelik kirli yalanlarına rağmen, ikna çalışmaları sayesinde, 2017'de 105, geçen  yıl 165 ve bu yılın da yaklaşık 7 aylık döneminde 138 olmak üzere 408 terörist  teslim oldu.
 
Teslim olanlar örgüt içindeki çirkinlikleri gün yüzüne çıkardı
 
Teslim olan teröristlerin anlattıkları da terör örgütünün  iç yüzünü  gözler önüne serdi. Terör örgütünün değişik yöntemlerle kendilerini  kandırdıklarını anlatan teröristler, örgüt içerisinde sözde yöneticiler ile  aralarında çok büyük uçurum olduğunu, sözde lider kadrodaki teröristlerin zevk ve  sefa içerisinde yaşarken kendilerinin aç ve susuz dağlarda hayatta kalmaya  çalıştıklarını kaydetti.
 
Yine teslim olan teröristler ifadelerinde, sözde lider kadrodaki  isimlerin kendi güvenliklerini sağlamak için diğer teröristleri riske attıklarını  belirtti.
 
Terör örgütleriyle mücadele kararlılıkla devam ediyor
 
Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü birimleri,  Türkiye'yi tehdit eden tüm terör örgütleriyle mücadelesine kararlılıkla devam  ediyor.
 
Silahlı mücadelenin yanı sıra gençlerin terör örgütlerinin kucağına  düşmesinin önüne geçilmesi ve örgütten kurtarılması için de önemli adımlar  atılıyor.
 
Çocuk ve gençleri acımasızca suistimal eden terör örgütü PKK/KCK'nın,  Irak ve Suriye'de bulunan örgüt kamplarında zorla tutulan ve yaşları dokuza kadar  düşen, sadece çocuklardan oluşmuş kampları bulunuyor.
 
İçişleri Bakanlığınca gençlerin terörden korunması maksadıyla, alt  yapısı psikolojik ve sosyolojik temellere dayanan bir sistem geliştirildi.
 
Bu sistem kapsamında çocukları terör örgütünün elinde olan ailelerle  iş birliği yapılıyor. Çocukların ve gençlerin evlerine dönmeleri sağlanarak  profesyonel yöntemlerle gelecekleri garanti altına alınıyor.
 
"Teslim olma sürecinde devlet bize sahip çıktı"
 
Terör örgütlerinden kaçan teröristlere başta eğitim olmak üzere  hayatlarını hiçbir korku ve baskı altında kalmadan kendilerini  şekillendirmelerine imkanı tanınıyor.
 
Teslim olan teröristler ifadelerinde, teslim olma sürecinde devletin  kendilerine sahip çıkacağını tahmin etmediklerini düşündüklerini söyledi.
 
Sürecin her aşamasında devletin güvenlik birimlerinin yanlarında  olduklarını ve devletin bu gerçek yüzünün bilinmesi halinde örgütte kimsenin  kalmayacağını belirten teröristler, insana insan olduğu için değer verildiğini  gördüklerini, hiçbir çıkar gözetilmediğini ve artık geleceğe umutla baktıklarını  ifade etti.
 
"Teslim olmak isteyen çok sayıda terörist var"
 
Bu süreçte çocuklarını geri almak için devletle beraber örgüte karşı  mücadele eden aileler, örgütten kurtarılan çocuklarının kıyafetlerine kadar  güvenlik birimlerinin her şeyi düşündüğünü aktardı.
 
Tüm çabanın kendilerinin ve çocuklarının güvenliğinin olduğunu  gördüklerini dile getiren aileler, akıllarında devlete karşı olan olumsuz tüm  düşüncelerin kırıldığını ve örgütün propagandasının yanlış olduğunu anlattı.
 
Güvenlik güçlerine teslim olan teröristler ifadelerinde, teslim olmak  isteyen çok sayıda teröristin olduğu ve tespit edilenlerin hücrelere kapatılarak  engellenmeye çalışıldığı bilgisini paylaştı.
 
Terör örgütü DEAŞ ile savaşma bahanesiyle ölüme terk edilen ve teslim  olmaları halinde güvenlik güçleri tarafından işkence yapılacağı ve  öldürülecekleri söylenen teröristler ifadelerinde, kendilerine herhangi bir kötü  muamelede bulunulmadığını, aileleriyle rahatça görüştürüldüklerini ve her türlü  adli yardımda bulunulduğunu belirtti.
 

ETİKETLER