• »
  • Gündem Haberleri »
  • İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: Küçükçekmece'deki olayın faili yakalandı! 9 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: Küçükçekmece'deki olayın faili yakalandı! 9 kişi gözaltına alındı

25 Nisan 2019 Perşembe - 12:45 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 17:17

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanarya Mahallesi’nde 22 Nisan'da evinin önünde oynayan 5 yaşındaki M.E. cinsel istismara uğramıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, failin yakalandığını duyurdu.

Öte yandan gelen son dakika bilgisine göre; olayla ilgili yakalanan 18 yaşındaki Pakistan uyruklu M.V.'nin sorgusunun sürdüğü bildirildi. M.V.'nin 1.5 yıl önce Türkiye'ye kaçak yollardan girdiği öğrenildi.

Çevredeki güvenlik kamera görüntülerini inceleyen ekipler, görüntülerden eşkalini tespit ettikleri 6'sı yabancı uyruklu 8 şüpheliyi daha gözaltına aldı.


Soylu, bir otelde düzenlenen, Öz Orman-İş Sendikası Genel Kurulunun  ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Bir basın mensubunun, Küçükçekmece'de çocuğa cinsel istismara ilişkin  sorusu üzerine Soylu, İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde cinsel istismara uğrayan  5 yaşındaki çocukla ilgili  hem İstanbul Valiliği hem İstanbul Emniyet  Müdürlüğünün faili yakalama konusunda çalışma yaptıklarını belirtti.
 
Bakan Soylu, "Zannediyorum bu saatler içerisinde açıklayacaklardır.  İlgili fail yakalandı. Çünkü yaklaşık bu olay olduktan hemen sonra başladılar.  İstanbul Valiliğimiz bir açıklama yapacaklar. Buraya girerken açıklama yapılacağı  bilgisini aldım. Çocuğumuzun sağlık durumumun da iyi olduğunu biliyoruz." diye  konuştu.
 
"Ciddi bir bilgi kirliliği var"
 
Çocuğun babasıyla telefonda görüştüğünü ve geçmiş olsun dileklerini  ilettiğini ifade eden Soylu, "İlgili failin yakalandığı bilgisi bende var. Bu tip  meselelere yönelik hem tavrımız hem mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi bugünden  sonra da devam edecektir." ifadelerini kullandı.
 
Soylu, olayın medeniyete ve toplumsal ahlaka uygun olmadığını, ancak  toplumun kınadığı böyle durumlarla karşı karşıya kalınabildiğini, bunlarla ilgili  de gerekenin yapıldığını söyledi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyla ilgili bir  soru üzerine Soylu, olayın tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan ettiğini  hatırlattı.
 
Cinsel istismar vakasında olduğu gibi bu vakada da ciddi bilgi  kirliliğiyle karşı karşıya kalındığını kaydeden Soylu, saldırıya ilişkin gerekli  açıklamanın yapıldığını, bunun üzerine bir yalan rüzgarı olduğunu sözlerine  ekledi.
 
KÜÇÜKÇEKMECE'DE YAKALANDI
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanan şüpheli, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ve Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün ortak çalışmasıyla Küçükçekmece'de yakalandı. 18 yaşındaki Pakistan uyruklu M.V.'nin sorgusu sürüyor.
 
ŞÜPHELİYİ MAĞDUR ÇOCUK TEŞHİS ETTİ
 
Soruşturma çerçevesinde güvenlik kamera görüntülerini inceleyen emniyet güçleri cinsel istismar olayını gerçekleştirdiği iddia edilen bir şahsı dün akşam evinde gözaltına aldı. Şüpheliyi mağdur çocuk ve olaya şahit olan diğer bir çocuk da teşhis etti.
 
BAKAKLIKTAN AÇIKLAMA
 
İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğumuzun istismara uğradığına ilişkin haberlerin hemen ardından, çocuğumuzun ve ailemizin durumunu yakinen takip etmeye başladık.   
 
Millet olarak hepimizi derinden yaralayan hadise ile ilgili bir klinik psikoloğumuzu, bir psikoloğumuzu, bir de sosyal hizmet uzmanımızı görevlendirdik. 
 
3 görevlimiz de şuanda ailemizin yanında. Klinik psikoloğumuz da 24 saat çocuğumuzun ve ailemizin yanında kalacak. 
 
Uzman ekibimiz bu sürecin atlatılması için çocuğumuza ve ailemize gerekli destekleri sağlayacak. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, ilk günden bu zamana kadar anlık olarak çocuğumuzun tedavi sürecini ve rehabilitasyonunu takip ediyoruz. 
 
“Bakanlık olarak davaya müdahil olacağız”
 
Failin en ağır cezayı alması için adli süreci yakinen takip edecek ve açılan tüm davalara müdahil olacağız. 
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, şiddet ve istismara karşı “sıfır tolerans” ilkesiyle mücadele etmeye devam edeceğiz. 
 
GÖZALTI SAYISI 9'A YÜKSELDİ
 
Çevredeki güvenlik kamera görüntülerini inceleyen ekipler, görüntülerden eşkalini tespit ettikleri 6'si yabancı uyruklu 8 şüpheliyi daha gözaltına aldı.
 
Gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğüne getirildi.
 
Öte yandan cinsel istismara uğrayan çocuğa, ailesi ve pedagog eşliğinde şüpheli M.V'nin teşhis ettirildiği öğrenildi.
 
Olayın faili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan M.V'nin olay günü giydiği kıyafetlerinden ve tırnak arasından alınan doku örneği ile çocuktan alınan doku örneğinin karşılaştırılması için Adli Tıp Kurumuna gönderildiği belirtildi.
 

ETİKETLER