Hükümetten Gülen'in küstah fotoğrafına tepki!

AA |  17 Temmuz 2017 Pazartesi - 23:06 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 23:37

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada Wall Street Journal'da yayınlanan FETÖ elebaşı Gülen'in röportajında yer alan skandal fotoğrafa tepki gösterdi. Kurtulmuş, "Asla sıradan bir röportaj, sıradan bir fotoğraf değildir" dedi.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş,  "Sıradan bir akıl ve bilgi sahibi, FETÖ'nün oradaki ayakta verdiği fotoğraftan,  giyiminden, kuşamından, yüz ifadesinden ve arkasındaki ekranda yazan o açık  mesajdan ne söylemek istediğini ve ne halt ettiğini çok açık bir şekilde anlar."  dedi. 
 
 
Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken  gazetecilere açıklamalarda bulundu, sorularını cevapladı.
 
FETÖ ile mücadelenin dördüncü ve son olan önemli kısmına değinen  Kurtulmuş, bu mücadele sürecinin hukuki ve kurumsal alt yapısının hazırlanması  olduğunu söyledi.
 
Kurtulmuş, sadece iki kurumsal örneği paylaşmak istediğini belirterek,  "Bunlardan ilkinin Maarif Vakfı olduğunu bildirdi.
 
 FETÖ ile mücadelenin özellikle yurt dışı ayağında okullarının  devredilmesi bakımından önemli bir kurum olarak bu sürede kurulduğunu ve vakfın  çalışmalarına başladığına işaret eden Kurtulmuş, çok sayıda ülkede, FETÖ'nün  okullarına el konularak, oradaki resmi otorite tarafından bu okulların Maarif  Vakfına devredilmesiyle ilgili işlemlerin başlatıldığını dile getirdi.
 
Kurtulmuş, birçok ülkede de hazırlıkların sürdürüldüğüne değinerek,  "İnşallah kısa süre içerisinde Maarif Vakfımız, önemli bir eğitim vakfı olarak  dünyanın dört bir tarafında FETÖ'nün işgal ettiği bu alandaki sorumluluğu üstüne  alacak ve onları o alanın dışına atacaktır." ifadesini kullandı.
 
Bir başka önemli kurumun ise Olağanüstü Hal Komisyonu olduğunu  vurgulayan Kurtulmuş, komisyonun "ara kademe" bir hukuk mekanizması olarak  kurulduğunu söyledi.
 
 Kurtulmuş, ihraçlar ya da olağanüstü hal kapsamında yapılan  tasarruflardan dolayı "bunların yanlış olduğunu" iddia eden kişilerin  başvurabilecekleri bir mekanizma olarak tasarlandığını anlattı.
 
Bugün itibarıyla başvuruları aldıklarına dikkati çeken Kurtulmuş, şu  görüşlere yer verdi:
 
Bugün mesai saati bitimine kadar 3 bin 28 başvuru Olağanüstü Hal  Komisyonuna gerçekleştirilmiştir. Komisyonun 120 bini aşkın başvuruyla karşı  karşıya kalması öngörülüyor. Ayrıca valiliklere ve Başbakanlığa yapılan  başvuruların da olağanüstü hal'e devredilmesiyle çok sayıda dosya ortada olacak.  Bu dosyalar içerisinde mükerrer olanlar ayıklanarak, olağanüstü hal  komisyonumuzda, bu süreçte kurulan bir mücadelenin önemli mekanizmalarından  birisi olarak, görevini sürdürecektir."
 
"Arkasında duran herkesten hesap soracağız"
 
Kurtulmuş, komisyonun kurulmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  bakımından da önemli bir aşama olarak görüldüğünü belirterek, "Sadece bu  komisyonun kurulmasıyla 16 bine yakın dosya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde  düşürülmüş oldu. Türkiye'nin bir iç hukuk mekanizması yolu bitirilmediği için bu  adımlar atıldı." dedi.
 
15 Temmuz'da hayatını kaybeden 250 şehidin her birisine karşı can  borcun bulunduğuna değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:
 
"Bu FETÖ'cü eşkiyalardan, bu terör örgütünden, bunlarla bağlı ve  iltisaklı, yanında, çevresinde, arkasında duran herkesten hesap soracağız.  Bunların devletten arındırılması, finansal kaynaklarının kurutulması, darbeci ve  örgüt üyelerinin mahkemelerde sonuna kadar hesap vermeleri ve bunlarla  mücadelenin gerektirdiği bütün yasal ve kurumsal alt yapının eksiksiz kurulması  sağlanacak."
 
"Asla sıradan bir fotoğraf değildir"
 
Açıklamaları sonrasında bir gazetecinin "15 Temmuz'a yaklaşırken  Pensilvanya'dan, Fetullah Gülen'in çeşitli kuruluşlara röportajlar verdiği  medyaya yansıdı. Aynı zamanda yakın günlerde bir fotoğraf karesi paylaşıldı ki  orada da televizyon ekranında bir şiir olduğu, 'bir mesaj olduğu' şeklinde  yorumlandı. Bunun ardından Ankara, yeni bir iade süreciyle Amerika'ya karşı yeni  adımlar atacak mı?" sorusuna Kurtulmuş, "Sıradan bir akıl ve bilgi sahibi,  FETÖ'nün oradaki ayakta verdiği fotoğraftan, giyiminden, kuşamından, yüz  ifadesinden ve arkasındaki ekranda yazan o açık mesajdan ne söylemek istediğini  ve ne halt ettiğini çok açık bir şekilde anlar." yanıtını verdi.
 
Kurtulmuş, söz konusu röportajın, asla sıradan bir röportaj olmadığına  işaret ederek, "Asla sıradan bir fotoğraf değildir. Çok açık bir şekilde sürekli  mevzi kaybeden, sürekli milletin gönlünde mahkum olan, sürekli mahkemeler  karşısında hesap veren, darmadağınık olan örgüt üyelerine moral aşılamaya çalışan  ve üstü kapalı olarak da Türkiye Cumhuriyeti devletine tehdit içeren orada sözler  var." dedi.
 
ABD'den dost ve müttefik bir ülke olarak isteklerinin ne kadar haklı  ve meşru olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları  kaydetti:
 
"Bu kadar çok insanı şehit edecek, bir ülkenin bütün işleyişini  ortadan kaldırmak için harekete geçecek, demokrasiyi rafa kaldıracak, tanklarla,  uçaklarla, helikopterlerle halkın üstüne yürüyen bir örgütün lideri, hiçbir şey  olmamış gibi Pensilvanya'da duracak, orada dünyanın birçok büyük gazetesine ve  televizyonuna röportaj verecek, bu röportajlar üzerinden örgüt bağlılığını motive  edecek, içerideki adamlarına moral aşılayacak, Türkiye Cumhuriyeti devletine de  birtakım tehditlerde bulunacak. Bu kadar açıktır.
 
Dolayısıyla biz Amerikalı yetkililere şunu söylüyoruz, 'aramızdaki  ilişkinin doğası, NATO'da şu kadar yıllık müttefikliğimiz var, Ortadoğu'da  stratejik ittifaklarımız var, Türkiye-Amerika ilişkilerinin bu kadar yoğun bir  geçmişi olan ilişkiden bahsediyoruz, müttefiklik, dostluk bu adamı derhal derdest  edip tutuklamayı gerektirir.' Ama siz diyorsanız ki 'bu bir hukuk sürecidir', o  zaman buyrun adamın bulunduğu yerde, tutuklayıp bize iade etmiyorsanız, hiç  olmazsa orada faaliyetlerini kısıtlayın, ev ve göz hapsine alın. Eli kanlı bir  katil örgütün başı, oradan tehditlerini Türkiye'ye sürdürmeye devam edecek bu  kabul edilemez. Bunların son derece açık bir şekilde Türkiye'ye karşı işlenmiş,  FETÖ'nün işlediği yeni bir suç olduğunu da açıkça söylemek lazım, Amerikalıların  da en azından o fotoğrafı bir kere daha görüp, vasat bir zekayla bunun ne manaya  geldiğini de anlamaları lazım. Eğer geri vermek için 'prosedür, hukuk sistemi  filan' diyorsanız, ortada açık bir şey var, bu adamın faaliyetlerini kısıtlayın,  kendi networkü'nün liderliğini yapabilme kapasitesini elinden alın. Türkiye'ye  karşı haince ve düşmanca tavırlarını sürdürme potansiyelini ortadan kaldırın."