Hizmet İhracatçıları Birliği’nin ilk başkanı İlker Aycı oldu

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 19:00 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 19:00

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Hizmet İhracatçıları Birliği’nin ilk başkanı oldu.


Hizmet İhracatçıları Birliği açıklamasına göre, yazılım, turizm, yurt  dışı müteahhitlik, yük ve yolcu taşımacılığı, dizi-film, sağlık, danışmanlık gibi  hizmet alanlarında ihracat yapan firmaları bir çatı altında toplayan Hizmet  İhracatçıları Birliği’nin ilk genel kurulu gerçekleştirildi. Dış Ticaret  Kompleksi’nde yapılan ve tek liste ile gidilen seçime birliğe üye 221 firmadan  168’i katıldı. Üyelerin 153’ünün oyunu alan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim  Kurulu İlker Aycı Hizmet İhracatçıları Birliği’nin ilk başkanı oldu. Birliğin  Başkan Yardımcılığına ise Özak Global Holding ve Aktay Otel İşletmeleri Başkanı  Ahmet Akbalık seçildi. Yeni birliğin Yönetim Kurulu ise şu firmalardan oluştu:
 
THY, Aktay Otelcilik İşletmeleri, Netlog Lojistik, Netaş  Telekomünikasyon, Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri, Med Yapım Televizyon  ve Filmcilik, TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği, Havaalanları Yer Hizmetleri,  Kazova Yapı İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi, Ortech  Marine.
 
Seçimin ardından bir konuşma yapan Hizmet İhracatçıları Birliği  Başkanı İlker Aycı, artık konuşma değil iş yapma zamanı olduğunu belirtti. Omuz  omuza vererek sektörün sorunlarını Ankara ile birlikte çözümler üreteceklerini ve  birliğin ortak strateji belgesini oluşturacaklarını vurgulayan Aycı, “Dövizdeki  yükselişi durdurmak için ihracatı artıracağız. Bunun için hizmet ihracatçıları  olarak bütün pazarlarda olacağız” ifadelerini kullandı.
 
Ahmet Akbalık da 10 yıldır birliğin kurulması için çalıştıklarını ve  sonunda başardıklarını aktardı. Akbalık, "Diğer birliklerle ortak çalışarak  sektörde çıtayı daha yukarı taşıyacağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Genel Kurulun açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Mehmet Büyükekşi ise hizmet ihracatında Türkiye için büyük fırsatlar  olduğunu kaydetti. Büyükekşi, "Yeni yönetim, yeni fırsatlar, yeni pazarlar  bularak Türkiye’nin hizmet sektörünü daha ileri taşıyacaktır." ifadelerini  kullandı.
 
  
 
 
 
 
 

ETİKETLER