Tatilde Başınıza Gelecek Aksiliklerin Önüne Geçmenin Yolları 27 August, 2:54'de eklendi

Aksaklıklardan uzak bir tatil geçirmek istiyorsanız bunlara dikkat edin...

1.
Götürülcekler Listesi
Tatilden bir gün önce değil ama en azından iki gün önce küçük bir liste hazırlayın. Buraya yanınıza almanız gerekenleri kalemle yazın. Bavul hazırlamanın teleşıyla atlayabileceğiniz küçük detaylardan dolayı pişman olmayın.
2.
Cep Telefonunuz Kabusunuz Olmasın
Yurtdışı tatilinizden ülkenize döndüğünüzde karşılaştığınız telefon faturasının canınızı yakmaması için tarifenizle ilgili operatörünüzle konuşun. Belki size özel bir yurtdışı tarifesi önerebilir ve sizi büyük bir yükten kurtarabilir.
3.
Şampuanın Önemi
Yanınıza mutlaka küçük boy da olsa şampuanınızı alın. Artık neredeyse her otelde şampuan bulunuyor ama şampuanın içindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, can sıkıcı günler geçirmeniz kuvvetle muhtemel.
4.
Yanınıza İlaç Alın
En küçük ağrıda bile başvurduğunuz ağrı kesicinizi mutlaka yanınıza alın. Gittiğiniz yer de eczane olacaktır tabii ki ama yine de alıştığınız ilaçtan geri kalmayın.
5.
Seyahat Boyu Ütüsü
Kesinlikle hayat kurtarıyor. Boyutunun küçüklüğünden dolayı kolayca bavula sığdığından dolayı da hiçbir ağırlık yapmıyor. Böylece tatil yapacağınız yere vardığınızda bavulunuzu açıp hayal kırıklığı yaşamazsınız.
6.
Pasaport Fotokopisi
Yurtdışına çıktığınızda en büyük korkularınızdan biri muhakkak ki pasaportunuzun kaybolmasıdır. Ülkenize nasıl döneceğinizi düşünürken o ülkede bulunan Türk konsolosluğuna yeni pasaport için başvurmanız gerekir. Yeni pasaportun çıkması ise hayli zaman alabilir. Ama yanınızda pasaportunuzun fotokopisi olduğunda prosedürlerin aldığı süre biraz daha kısalacaktır.
7.
Lens Kullananlar İçin
Lens kullananların en büyük sıkıntısı, yanına yedek lens almak, lens suyu taşımak, lens kabını unutmamak ve gözlüğü de çantaya atmaktır herhalde. Ama artık her gözlükçüde bulabileceğiniz günlük lenslerden yanınıza aldığınızda gideceğiniz gün sayısı kadar lens almanız yetiyor. Çünkü 24 saat kullanabildiğiniz bu lensleri gözünüzden çıkardıktan sonra çöpe atabiliyor ve yenisine geçebiliyorsunuz. Siz yine de yanınıza gözlüğünüzü almayı unutmayın!
8.
Yanınızda Bolca Nakit Bulundurun
O paraları da tabii ki her dışarı çıktığınızda yanınıza almayın. Yunanistan'ı içinde bulunduğu krizi düşünün. Ülkeler batabiliyor ya da zor dönemlerden geçebiliyor. Böyle durumlarda kredi kartları çalışmayabiliyor. Gittiğiniz ülkede mağdur olmamak için yanınızda nakit bulundurmanızda fayda var.