Hastaya eziyet eden tebliğin düzeltilmesi istendi

DHA |  02 Haziran 2006 Cuma - 13:46 | Son Güncelleme : 02 06 2006 - 13:46

Çukurova illerindeki eczacı odaları başkanları, 15 Mayıs'ta yürürlüğe giren `Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği'nin hastanın ilaca ulaşmasını zorlaştırdığını, hasta, hekim ve eczacıyı karşı karşıya getirdiğini öne sürüp, acilen düzeltilmesini istedi


Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, Gaziantep Eczacı Odası Başkanı Mustafa Balık, Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, Kahramanmaraş Eczacı Odası Başkanı Mustafa Hüdayioğlu ve Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, Adana Eczacı Odası Ali Aysan Konferans Salonu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Çukurova illerindeki eczacı odaları adına konuşan Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, uygulamanın hekimin reçete yazma hakkını engellendiğini, hastaların yaşamını tehlikeye atabilecek özellikte olduğunu iddia etti. Bulut, "Hükümet halkın sağlığı ile oynayacağına, sosyal güvenlik kurumlarını kara delik olarak nitelendireceğine ve en acısı halkın ilaca ulaşımını engelleyeceğine bugüne kadar yüksek fiyatla ilaç satan firmalardan hesap sormalıdır. Sağlık hizmetleri tüm vatandaşlarımıza eşit sunulmalı ve ulaşılabilir olmalıdır" dedi.

Uygulamaların kolaylaştırıcı ve yenilikçi olması gerekirken, yürürlüğe giren talimatın pratikten ve bilimsellikten uzak kaldığını anlatan Bulut şu örnekleri verdi: "Kolesterol hastalarında üç uzman hekimin imzaladığı heyet raporuna rağmen, tahlil sonucu istenmesinin ne anlamı vardır? Daha anlamsızı ise kolesterol ilacı kullanan hastadan tahlil sonucunda kolesterol oranının yüksek olması beklenemez. Zira hasta kolesterol oranı düşsün diye ilaç kullanmaktadır. Uygulama talimatı bir anlamda kolesterollü hastaları yok saymaktadır. Aynı şekilde kalp hastaları ve şeker hastaları da tehlikeye atılmaktadır."

Eşdeğer ilaç uygulamasını da eleştiren Bulut, ekonomik değeri olmayan Coraspin gibi ilaçlar ile firmaların geri ödeme sınırına girmeyen ilaçların eşdeğer listeden ve geri ödeme listesinden çıkarılmasını, hastanın fiyat farkı karmaşasına sokulmamasını istedi.

ETİKETLER

0