Gurbetçiler dönüş yolunda rahat edecek

DHA |  13 Ağustos 2019 Salı - 11:57 | Son Güncelleme : 13 08 2019 - 12:26

Gurbetçilerin dönüşleri için bu yıl ilk kez Kapıkule Sınır Kapısı'nda uygulanacak park sistemiyle, çıkışlarda uzun kuyruklar oluşmayacak.


Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek üzere ana vatana gelen yüz  binlerce gurbetçiden birçoğu için dönüş vakti yaklaştı.Yurt dışında yaşayan Türklerin, dönüş yolunda sınır kapısında işlemler  için bekleme süresini kısa tutmak ve rahat geçirmelerini sağlamak için Ticaret  Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Edirne Valiliği  yoğun uğraş veriyor.
 
Çalışmalar kapsamında Vali Ekrem Canalp'in talimatıyla, ilk kez  Kapıkule Sınır Kapısı yakınına oluşturulan park alanı sayesinde, çıkışlarda uzun  kuyruklar oluşmayacak.Yaklaşık 45 dönümdeki bin 750 araç kapasiteli parka numara alıp  girecek olan gurbetçi, sıranın kendisine ne zaman geleceğini ekrandan takip  edebilecek. Sırası ve geçiş süresi belli olacak gurbetçi, bu zamanını dinlenerek  geçirecek.
 
  
 
Tuvaletler, televizyon izleme ve dinlenme alanları, ücretsiz internet  erişiminin olduğu parkta, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca da  çocuk oyun alanları oluşturuldu. Geçmişte sınır kapısı önünde kara yolunda bekleyen gurbetçiler, uzun  kuyrukların oluşmasına neden oluyor, devamlı "dur kalklar" nedeniyle zorluk  yaşıyordu.
 
"Onların da saatte 350 aracı yakalamasını istiyoruz"
 
 Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yurda gelişlerin büyük bölümünün sorunsuz tamamlandığını, bayram  sonrası yoğun gurbetçi çıkışları olacağını belirtti. Turagay, gümrüklerde beklemelerin en aza inmesi için Ticaret Bakanı  Ruhsar Pekcan, Gümrükler Genel Müdürlüğü ile Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge  Müdürlüğünün yoğun çalıştığını söyledi. Sınırda bekleme sürelerinin asgariye indirilmesi için devamlı Bulgar  Gümrük İdaresi ile görüştüklerini anlatan Turagay, "Onların da saate 350 aracı  yakalamasını istiyoruz, o konuda bize destek olacaklarını söylediler. Amacımız  tek, hem gurbetçi hem de nakliyecilerimizin çile çekmesinin önüne geçmek. Sabah  akşam çalışarak, burada özveriyle görev yapan gümrük ve emniyet personelimizin bu  gayretlerini takdir ederek, amacımıza ulaşmaya gayret ediyoruz." dedi.
 
 
Öte yandan, Edirne'deki sınır kapılarında bu hafta sonundan itibaren  yaklaşık 3 haftalık bir dönüş trafiği yaşanması bekleniyor.
 

ETİKETLER