Devasa heykeller 22 June, 14:44'de eklendi

Tarihi çağlardan itibaren dini veya siyasi semboller olarak binlerce heykel yükselmiştir. Dünyanın her yanından devasa bir kaç heykeli sizler için derledik.

1. Afrika Rönesans Anıtı
Senegal'in 50. bağımsızlık yılı anısına dikilen bu anıt 50 metre yüksekliğe sahiptir. 
2. Buda İlkbahar Tapınağı
Çin'in Zhaocun kentinde bulunan heykel 128 metre yüksekliğiyle (alttaki yapı hariç) dünyanın en büyük heykeli ünvanına sahip. Heykelin ayakları altındaki bina ise ibadethane olarak kullanılır.
3. Cengiz Han
Moğolistanın başkentinde bulunan heykelin yüksekliği altındaki kaidesiyle birlikte 40 m yüksekliğe sahiptir. Heykel çelikten inşa edilmiştir.
4. Guanyin Heykeli
Çin'in Hainan Eyaleti'nde bulunan bu heykel 108 metre yüksekliğe sahip.
5. Kurtarıcı İsa
Rio de Jenairo'nun sembolü ve dünyanın yeni 7 harikasından biri olan heykel yalnızca 30 metre yüksekliğinde olmasına rağmen bulunduğu konum itibariyle oldukça etkileyici görünür.
6. Özgürlük Anıtı
New York'un Liberty Adası'nda bulunan heykelin 46 metre yüksekliğe sahip ve dünyada en çok bilinen heykellerden biridir. 
7. Rodina Mat Heykeli ( Motherland Calls )
1967 yılında Stalingrad Savaşı'nın anısına Kiev'e dikilen anıt 85 metre yüksekliğindedir.
8. Sardar Vallabhbhai Patel Heykeli
Hindistan'ın kurucularından Sardar Vallabhbhai Patel anısına inşa edilmekte olan heykel bitirildiğinde 182 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük heykeli ünvanını ele geçirecek.
9. Yan ve Huang heykelleri
Çin'in Henan bölgesinde bu heykeller İmparator Yan ve İmparator Huang'ın anısına dikilmiş ve toplam uzunlukları 106 metre.
10. Mevlana Heykeli
İzmir'in Buca ilçesinde bulunan bu heykel listedeki diğer heykellere nazaran küçük kalsa da 23 metrelik boyuyla Türkiye'nin en büyük heykellerindendir. İzmir'in bir çok yerinden görülen bu heykel bulunduğu noktadan sizlere İzmir'in mükemmel manzarasını sunar.