Gaziantep Şehir Hastanesi'nin inşaatı gelecek yıl bitirilecek

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 17:21 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 18:18

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Gaziantep Şehir Hastanesi, İstanbul ve Ankara'dan sonra 3. büyüklükteki şehir hastanemiz. Bin 875 yataklı, toplam 638 bin metrekare kapalı alanı olan, 330 dönümlük arazi üzerine inşa edilen hastanemizin inşaat seviyesi yüzde 35'i tamamlandı. Gelecek yıl bitirilmesi hedefliyoruz." dedi.


  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep'te,  beraberindeki Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile inşaatı süren Gaziantep Şehir  Hastanesinde incelemelerde bulundu.    İlgililerden brifing alan Koca ile Gül, daha sonra Gaziantep Valisi  Davut Gül'ü makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Bakan Koca ve Gül,  kentteki sağlık yatırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere basına  kapalı toplantı yaptı.  Bakan Koca, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Gaziantep'e yatırımları ve yapılması gerekenleri istişare ettiklerini söyledi.  Gaziantep'e son 17 yılda 35,5 milyar lira yatırım yapıldığını, bunların  içerisinde sağlığın payının 1,4 milyar lira olduğunu ifade eden Koca, şöyle  konuştu:
 
 "Bu yatırımların 59'u birinci basamak olmak üzere toplam 83 sağlık  kuruluşu kazandırıldı. Bunun içerisinde de 20 faal olan hastanemiz bulunmaktadır.  Devam eden yatırımlarımız içerisindeki en önemli yatırımlarımızdan birisi,  inşaatını gezdiğimiz şehir hastanemiz. Gaziantep Şehir Hastanesi, İstanbul ve  Ankara'dan sonra 3. büyüklükteki şehir hastanemiz. Bin 875 yataklı, toplam 638  bin metrekare kapalı alanı olan, 330 dönümlük arazi üzerine inşa edilen  hastanemizin inşaat seviyesi yüzde 35'i tamamlandı. Gelecek yıl bitirilmesi  hedefliyoruz. Bu şehir hastanesi toplam 6 dal hastanesinden oluşmakta."  Şehir hastanelerini özellikle yeni dönemde bulundukları noktada en üst  seviyede hizmet veren yerler haline getireceklerini dile getiren Koca, şehir  hastanelerini bölgenin "sağlık üssü" olarak konumlandıracaklarını aktardı. Koca, Gaziantep'teki şehir hastanesinin hiçbir eksiği olmayan bir  merkez olarak planlandığına dikkati çekerek "Hastanenin faaliyete geçmesiyle  beraber özellikle Gaziantep'in sağlık üssü olacağını çok rahat söyleyebiliriz."  dedi.
 
Gaziantep'e yapılan diğer yatırımlar
 
 Bakan Koca, öte yandan Gaziantep'in Karkamış ilçesinde yüzde 98'i  tamamlanan ve geçici kabullerin yapıldığı devlet hastanesinin nisan ayında hasta  kabulüne başlamasının planlandığını belirterek bu hastaneye Şehit Yüzbaşı Fuat  Oğuzcan'ın adının verileceğini vurguladı. Kentte çoğunluğu birinci basamak ağırlıklı olmak üzere 34 sağlık  merkezinin ihale aşamasına geldiğini, bunlardan birinin Yavuzeli ilçesinde  olacağına işaret eden Koca, Nizip ilçesinde de 400 yataklı hastanenin proje  aşamasında olduğunu anlattı. Kent merkezindeki Abdülkadir yüksel Devlet Hastanesinin şu anda daha  çok 25 Aralık Devlet Hastanesine poliklinik hizmeti verir halde  değerlendirildiğini söyleyen Koca, 9 ameliyathanesi olan bu hastaneyi Mayıs ayını  geçirmeden tam anlamıyla faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.  Koca, kente bu yıl toplam 11 ambulans verileceğini ve Gaziantep'teki  ambulans sayısının 80'den 91'e yükseleceğini kaydetti.
 
Bakan Koca: Aşı ile ilgili sorun yaşanmıyor, yaşatmayacağız
 
Bakan Koca daha sonra Gaziantep Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Davut Gül'den kent hakkında bilgi alan Bakan Koca, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamada bulundu.Gaziantep'e yapılan sağlık yatırımlarından bahseden Bakan Koca, "Gaziantep'e son 17 yılda 35,5 milyar yatırım yapıldı. Bu yatırımların içinde sağlığa da önemli bir yatırım oldu. Sağlığa da toplam yapılan yatırım 1,4 milyar lira kadar oldu. Bu yatırımlar özellikle 59'u birinci basamak olmak üzere toplam 83 sağlık kuruluşu ki, bunun içinde 20 tanesi de faaliyete devam eden hastanemiz bulunmakta. Şehir hastanemiz özellikle Ankara ve İstanbul'dan sonra 3'üncü büyüklükte olan şehir hastanemiz. Yani bin 875 yataklı toplam 638 bin metrekare kapalı alanı olan 330 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen ve şu an geldiği inşaat seviyesi de yüzde 35'lerde olan gelecek yıl bitirilmesini planladığımız bir hastanemiz" dedi.
Hepatit ve polio aşılarının bulunmadığı yönündeki söylentilere de cevap veren Bakan Koca, aşılar konusunda sıkıntı yaşanmadığını ifade ederek şunları söyledi: "Hepatit B ile ilgili geçen hafta toplam 300 bine yakın dozu teslim ettik. 550 bine yakın da polio aşısını teslim ettik. Dolayısı ile bu anlamda ne hepatit B ne de polio aşısında herhangi bir sorun yaşanmıyor ve yaşatmayacağız. Biz tabii aşı ile ilgili önümüzdeki dönemde özellikle aşıyı yerlileştirmekte ve millileştirmekte önümüzdeki 5 yıllık süreçte yüzde yüz dışarıya bağımlı olduğumuz aşıyı yerlileştirmek istiyoruz. Önümüzdeki 1 yıl içinde de özellikle kuduz ve benzeri anti serumlarını da yerlileştirme yani ruhsatını verme sürecini başlattık. Ben bundan sonraki süreçte de özellikle yurt dışında hem Küba olsun hem Kore olsun hem yine Avrupa'daki merkezlerle yakın ilişki içindeyiz. Özellikle teknoloji transferi ve AR-GE boyutunda önümüzdeki dönemde aşıyı yerlileştirme noktasında kararlı olduğumuzu söylemek istiyorum."
 
 
  
 

ETİKETLER