Firari Hamdi Akın İpek’in iade duruşması sona erdi

AA |  28 Eylül 2018 Cuma - 19:18 | Son Güncelleme : 28 09 2018 - 19:18

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) "çatı davası"nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in Türkiye’ye iadesiyle ilgili davanın duruşması dördüncü gününde sona ererken, hakim kararını açıklamayı 28 Kasım'a bıraktı.


Firari İpek’in Londra’daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen  Türkiye’ye iadesiyle ilgili davanın duruşması, bugünkü celselerle tamamlandı.  Hakim, iade talebiyle ilgili kararını 28 Kasım tarihinde yapılacak duruşmada  açıklayacağını bildirdi.
 
Duruşmada bugün sanık avukatlarının mahkemeye getirdiği “gizli tanık”  dinlendi. “Tanık A” olarak adlandırılan kişinin, FETÖ’nün yargı yapılanması  içinde yer alan ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından firar eden bir örgüt  üyesi olduğu öğrenildi.
 
Duruşmaya FETÖ'nün basın yapılanması içinde yer alan firari isimlerden  Tarık Toros, Erhan Başyurt ve Turan Görüryılmaz'ın da aralarında olduğu bazı FETÖ  üyeleri de katıldı.
 
Duruşmada İpek’in yanı sıra iadeleri istenen FETÖ’nün Irak imamı Talip  Büyük ile eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik de hazır bulundu.
 
Para karşılığında FETÖ'ye rapor yazan tanık
 
Mahkemede dün ve önceki gün dinlenilen diğer savunma tanığı Prof.  Jeffrey Jowell’in, FETÖ’ye bağlı bir vakfa para karşılığında Türkiye hakkında  rapor yazdığı ortaya çıkmıştı.
 
Savcının, Jowell’e “Fetullah Gülen’in başında olduğu bir vakıf için  para karşılığında çalıştığınız doğru mu?” sorusu üzerine, İngiliz profesör vakfın  avukatlarının kendisinden talepte bulunması üzerine müşteri olarak kabul edip  rapor yazdığını doğrulamıştı.
 
Savcının soruları üzerine Jowell, raporunda görüşlerine yer verdiği  4  tanıkla hiç görüşmediğini ve raporu Türkiye’ye gitmeden masa başında  hazırladığını da kabul etmişti.
 
Jowell’in yanı sıra İngiliz Muhafazakar Parti milletvekili Edward  Garnier’in de imzasını taşıyan rapor, 2016 yılında The Times tarafından gündeme  getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ağır ifadelerin yer  aldığı rapor karşılığında Garnier’in 115 bin sterlin ücret aldığı ortaya  çıkmıştı. Jowell’in aldığı ücret ise belirlenememişti.
 
Rapor, FETÖ’ye bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın siparişi  üzerine kaleme alınmıştı.
 

ETİKETLER