FETÖ'nün üniversite yapılanmasına operasyon! Çok sayıda gözaltı var...

AA |  21 Kasım 2020 Cumartesi - 13:20 | Son Güncelleme : 21 11 2020 - 13:56

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ'nün güncel üniversite öğrencisi yapılanması soruşturmasında 39 kişi gözaltına alındı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan "güncel üniversite öğrenci  yapılanması" soruşturması kapsamında düzenlenen iki operasyonda, aralarında  öğrenci yapılanması sorumlularının da bulunduğu 39 şüpheli gözaltına alındı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca  yürütülen soruşturmada, yaklaşık 1 yıl önce örgütün şifreli haberleşme programı  ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklanan şüpheli M.C.'den elde edilen dijital  delillerde, 2019 ve 2020 yılı öğrenci evlerine ilişkin detaylı bilgilerin yer  aldığı belirlendi.
 
Savcılığın talimatının ardından MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ve  İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan  çalışmalarda, FETÖ'nün 2019 ve 2020 yılları arasında öğrenci yapılanmasına  yönelik faaliyetleri deşifre edildi, kamuya açık alanlarda toplantı ve piknik  gibi organizasyon yaptıkları belirlendi. Teknik ve fiziki takipler sonucunda, 15 Temmuz darbe girişiminin  ardından farklı illerden İstanbul'a üniversitede okumak için gelen öğrencilere  FETÖ'ye ait öğrenci evlerinde kalmaları için yönlendirmelerin yapıldığı tespit  edildi. Çalışmada, örgütün "güncel üniversite öğrenci yapılanması"ndan sorumlu 8  şüpheli ve bunlara bağlı örgüt evlerinde kalan üniversite öğrencileri tespit  edildi. Öğrencilerden sorumlu olduğu tespit edilen şüphelilerden bazılarının  FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olduğu ve bu zamana kadar yakalanmamak için  "gaybubet evlerinde" saklandıkları yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktı.
  
İtirafçı olan şüpheliler yeni bilgiler verdi
 
 Bu bilgiler ışığında harekete geçen ekipler, ilk operasyonu 13  Kasım'da İstanbul merkezli 7 ilde gerçekleştirerek, 28 şüpheliyi gözaltına aldı.  Gözaltına alınan şüphelilerden 5'i etkin pişmanlık hükümlerinden  yararlanarak itirafçı oldu. Şüpheliler, örgütün 15 Temmuz darbe girişiminden  sonra İstanbul'da üniversite okuyan öğrencilere yönelik güncel faaliyetleri  hakkında bilgi verdi.
Alınan ifadeler doğrultusunda yeni tespit edilen kişilere yönelik  olarak bu sabah düzenlenen ikinci operasyonda, 11 şüpheli daha gözaltına alındı. Operasyonlarda, çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele  geçirilirken, aralarında öğrencilerden sorumlu olanların da bulunduğu 39  şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.