FETÖ'nün hücre evlerine operasyon! 42 kişi yakalandı

AA |  12 Mart 2019 Salı - 8:55 | Son Güncelleme : 12 03 2019 - 8:58

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hücre evlerine düzenlenen operasyonda 42 şüpheli gözaltına alındı.


Alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü  soruşturma kapsamında Türkiye'nin değişik illerinde haklarında yakalama kararı  bulunan ve firari olan FETÖ mensuplarının İzmir'e gelerek hücre yapılanması  içinde faaliyetlerini sürdürdüğü bilgisi üzerine çalışma başlatıldı.
 
Bir süre zanlıları takip eden İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, aralarında örgütün üst düzey sorumluları ile  örgüt hiyerarşisinde "mahrem abi" olarak anılan kişilerin de bulunduğu hücre  evleri tespit etti.
 
Çok sayıda polisin katılımıyla belirlenen 55 adrese operasyon  düzenleyen ekipler, 42 şüpheliyi gözaltına aldı.
 
İkametlerde yapılan aramalarda, saklanmış olduğu yerlerden örgütün  gizli haberleşmesinde kullanılan kripto telefon (seyyar Wifi cihazı ve hat  takılmayan sadece Wifi'ye bağlanarak kullanılan demo telefonlar) ve bilgisayar  bulunması dikkati çekti.
 
Aramalarda ayrıca, örgüt mensuplarına dağıtılmak üzere zarfların içine  konulmuş 92 bin Türk Lirası, 19 bin ABD doları, 4 bin 300 avro ile çok sayıda  şifreli doküman ve dijital materyaller ele geçirildi.
 
Bir şüpheli pencereden atladı
 
Polisin evlere baskın yaptığı sırada 3. kat dairenin penceresinden  atlayan bir şüpheli de yakalandı. Gözaltına alınarak hastaneye sevk edilen  zanlının hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.
 
Bazı şüphelilerin de delilleri yok etmek için kullanmış oldukları  telefonları formatlamaya çalıştıkları görüldü. Yapılan müdahale ile telefonlarını  formatlayamadan yakalanan zanlılardan bazılarının ise ellerindeki telefon ve  elektronik aletleri balkonlardan yan bahçeye ve çatılara atmaları dikkati çekti.
 
Operasyon ile FETÖ'nün İzmir'deki yeni yapılanmasına ağır bir darbe  vurulduğu belirtildi.
 
Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler emniyete götürüldü.
 
 
  
 

ETİKETLER