FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi davasında yeni görüntüler

AA |  17 Nisan 2019 Çarşamba - 11:40 | Son Güncelleme : 17 04 2019 - 11:58

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin davada, darbeci askerlerin Atatürk Havalimanı'nı işgal etmeye çalıştığı yeni görüntüler ortaya çıktı.


İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu  Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmada, 15 Temmuz 2016 ve 16  Temmuz 2016'da Atatürk Havalimanı'nda çekilmiş görüntüler izletildi.
 
Bilirkişi incelemesi yapılan yaklaşık 3 saatlik görüntülerde,  askerlerin nereye gittikleri, ne yaptıkları, kimlerle konuştukları gibi bilgiler  alt yazı halinde dakika dakika yer alırken, bazı askerlerin işaretlenerek kim  oldukları da belirtildi.
 
APRON BÖLGESİNDEKİ OLAYLAR
 
Görüntülerde, 16 Temmuz 2016 saat 00.56'da eski Hava Harp Okulu Kurmay  Başkanı Albay Barbaros Akça ve eski Başçavuş Aslan Özkan komutasındaki askerlerin  silahlı şekilde apronda mevzilendikleri, 00.56'da askeri araçların yolları  kapattıkları, kontrol yaptıkları, Albay Mustafa Kol'un bulunduğu kamyon ve  beraberindeki üç zırhlı aracın apron bölgesinden geçtiği, saat 01.00'de Aslan  Özkan komutasındaki askerlerin park alanından gelen yolcuları taşıyan otobüsü  durdurarak, yolcuları yere yatırdıkları ve üstlerini aradıkları görülüyor.
 
 
Makam aracıyla gelen Barbaros Akça'nın yere yatırılan yolcuların  yanına gittiği, daha sonrasında Akça'nın oradan ayrıldığı, yolcuların otobüse  geri bindirildiği görülen görüntülerde, 01.04'te askerlerin durdukları aracı  gasbettikleri, içindeki vatandaşları indirdikleri, daha sonra askerlerin bu araca  bindikleri yer alıyor.
 
Askerlerin gece boyunca araçları kontrol ettikleri, 01.35'te apron  bölgesine gelen bir polis aracının darbeci askerler tarafından durdurulduğu ve  arandığı, Aslan Özkan ve askerlerin 2 polisin etrafını sardığı, bazı askerlerin  silahına davrandığı, askerlerin birbirini uyardığı, polis aracından alınan  malzemelerin Akça'nın makam aracına konulduğu da görüntülere yansıyor.
 
 
Saat 01.44'te eski başçavuş Aslan Özkan, sözleşmeli er Muhammet Ömer  Saldamlı ve Yasin Keçeli'nin bir araca binerek, aprondan ayrıldıklarının yer  aldığı görüntülerde, daha sonra bu araç ve beraberindeki minibüsün apronda olan  vatandaşların arasından son sürat geçtiği, bazı vatandaşların yere yattığı  görülüyor.
 
Görüntülerde, üç askerin bulunduğu araç ve minibüsün polis memuru  Zafer Öcalan'ın bulunduğu aracı durdukları, bazı askerlerin havaalanında  vatandaşların bulunduğu bölgeye ellerinde silahlarla koştukları, askerlerin  birinin vatandaşları görerek, havaya ateş ettiği, 01.49'da askerlerin ellerinde  Türk bayrağı olan vatandaşların gelmesi üzerine araçlarının olduğu bölgeye  kaçtıkları, vatandaşların darbeci askerleri kovaladığı, bir süre askerlerin  vatandaşlarla konuştukları, tartıştıkları, 01.52'de askerlerin araçlarına binerek  oradan ayrıldığı bölümler yer alıyor.
 
Ayrıca görüntülerde, 01.59'da Barbaros Akça'nın aracı ve bir minibüsün  askeri havaalanı bölgesine gittiği, bu sırada vatandaşların araçlardaki  askerlerin kaçtığı bölgeye doğru koştuğu, daha sonra vatandaşların yaralanan bir  kişiyi taşıdıkları, 02.08'de ise polislerin askerler tarafından ele geçirilen  malzemelerini geri aldıkları izleniyor.
 
 
UÇUŞ KONTROL KULESİNDEKİ OLAYLAR
 
Uçuş kontrol kulesindeki olaylara ilişkin 15 Temmuz 2016'da kaydedilen  görüntülerde ise saat 23.22'de eski Albay Mustafa Kol ve beraberindeki askerlerin  silahlı ve teçhizatlı şekilde Atatürk Havalimanı CIP bölgesinden kuleye girdiği,  16 Temmuz 2016'da saat 00.20'de de kulenin üst katından aşağıya indikleri, bu  süre zarfında telefonla konuştukları, saat 00.23'te de kuleden ayrıldıkları  görülüyor.
 
Kulede kalan diğer askerlerden eski Binbaşı Yusuf Yenihayat ve  beraberindeki askerlerin, ellerinde silahlarla 16 Temmuz'da 01.02'de kapıyı  tuttukları, eski Başçavuş Hasan Hüseyin Parlak'ın silahına fişek sürdüğü,  02.00'de özel harekat polislerinin kuleye baskın düzenledikleri, Yenihayat'ın  polislere ateş ettiği, eski Uzman Çavuş Aykut Demir'in  silahını bırakarak teslim  olduğu, daha sonra polislerin darbeci askerlere "teslim ol" çağrısı yaptıkları,  04.01'de polislerin tişört  giydirerek, askerleri kuleden aşağıya indirdikleri de  görüntülerde yer alıyor.
 
 
HAVALİMANI GİRİŞLERİNDEKİ OLAYLAR
 
Atatürk Havalimanı girişlerindeki kameralardan elde edilen  görüntülerde ise 66. Mekanize Piyade Tugayına bağlı askerlerin 15 Temmuz akşamı  saat 22.40'ta Atatürk Havalimanı giriş kapılarına gelerek yolu kapattıkları  görülüyor.
 
Saat 22.45'te havalimanının geliş yönündeki yolların iki tank ile  kapatılması, eski Yarbay Serbülent Eken ile eski albaylar Ömer Korkut ve Mustafa  Kol'un emniyet mensuplarıyla görüşmeleri ve akabinde emniyet mensuplarının  telefonla bir yerleri aradıkları kamera kayıtlarına yansıdı. Saat 00.36'da  Seyrani Alımlı adlı askerlerin, komutasındaki askerlere doldur boşalt yaptırdığı  ve şarjörlere mermi bastırdığı anlar kamera kayıtlarında yer alırken, 23.31'de  Serbülent Eken'in talimatıyla tankın ana giriş kapısını kapatması görülüyor.
 
Saat 00.02'de Ömer Korkut ve Serbülent Eken'in özel harekat  polisleriyle, saat 00.17'de ise Serbülent Eken ve askerlerin vatandaşlarla  tartıştıklarının izlendiği görüntülerde, vatandaşların askerlere bağırmaları ve  tepki göstermeleri dikkat çekiyor.
 
Zırhlı araçlardaki askerlerin 00.29'da vatandaşların önüne barikat  kurdukları, 00.35'de Serbülent Eken'in askerlere eliyle işaret yapıp çekilme  talimatı verdiği, vatandaşların slogan atarak peşlerinden gittiklerinin de  kaydedildiği görüntülerde, saat 00.35'te çekilme talimatı üzerine vatandaşların  Serbülent Eken'i havaya attıkları görülüyor.
 
İlerleyen saatlerde havalimanına gelen vatandaşların sayısının hızla  arttığının kayda alındığı görüntülere, 00.52'de Mustafa Kol'un bulunduğu kamyonun  VIP girişine konuşlanan iki zırhlı aracı alarak A kapısına doğru gittiği, kapıda  Kol'un güvenlik görevlileriyle görüşüp bir güvenlik görevlisini kendilerini  kuleye götürmek üzere yanına aldığı da yansıdı.
 
Görüntülerde, saat 01.15'te zırhlı araçlardan birinin iç hatlar  girişine giderken vatandaş kalabalığı ile karşılaşıp geri döndüğü,  01.21'de  zırhlı araçlardan birinin ana girişten ters yönde kaçarak havaalanından  ayrıldığı, bu esnada halkın tepki gösterdiği, aracın etrafını sardıkları, üstüne  çıktıkları ve peşinden koştukları görülüyor.
 
Mustafa Kol'un bulunduğu kamyonun arkasındaki iki zırhlı aracın önünün  01.19'da vatandaşlar tarafından kesildiğinin yer aldığı görüntülere, zırhlı  araçlardan birinin vatandaşa ait aracı ezerek ana çıkışa ilerlediği de  yansıyor.
 
TERMİNAL BİNASINDA YAŞANANLAR
 
Bilirkişi raporunda, Atatürk Havalimanı terminal binasına giren  askerlerin görüntülerine yer verilerek, saat 00.55'te Hava Harp Okulu Destek Grup  Komutanlığına bağlı askerlerin askeri havaalanı bölgesinden apron kısmına  geldikleri, sonraki görüntüde ise eski albay Yusuf Özdemir komutasındaki  askerlerin ellerinde tüfekleriyle terminal binasına doğru hareket ettikleri yer  alıyor.
 
Özdemir'in, komutasındaki askerleri sıraya geçirip 01.09'da talimat  verdiği görüntülerde, askerlerin pasaport noktasına geldikleri, Özdemir'in  buradaki polislerle konuştukları, çevrelerinde kalabalık bir yolcu grubunun  bulunduğu görülüyor. Askerlerin, Özdemir'den talimat aldıktan sonra etrafa  dağıldıkları, bir süre sonra vatandaşların bir anda kaçışmaya başladıkları, bir  kadın yolcunun kucağında çocuğuyla yere oturduğu da görüntülere yansıyor.
 
Bir süre sonra askerlerin pasaport kontrol noktasından ayrıldıklarının  kayda geçtiği görüntülerde, saat 01.21'de askerlerin terminal binasından çıkmaya  çalıştıkları, 01.25'te vatandaşlarla karşılaştıkları ve 01.36'ya kadar terminal  içinde vatandaşlar tarafından kovalandıkları gözleniyor. Ayrıca görüntülerde,  vatandaşlar tarafından 01.38'de bir büfeye sıkıştırılan askerlerin 03.45'te  emniyet mensuplarınca sivil tişört giydirilmiş vaziyette güvenli bir alana  alındıkları, bir askerin asker arkadaşını kucağında taşıyarak götürdüğü dikkati  çekiyor.
 
Bilirkişi raporuna göre, askerler saat 05.02'de  gözaltına alınarak  havalimanından çıkarılıyor, 05.11'de üzerleri aranıp kelepçe takılarak bir araca  bindirilerek limandan götürülüyor.

ETİKETLER