FETÖ'nün 'adliye ve cezaevi yapılanması' davasında karar

AA |  06 Aralık 2018 Perşembe - 13:11 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 13:11

Örgütün "Türkiye adliye ve cezaevi yapılanması"na ilişkin ana davada 36 sanık, 1 yıl 10 ay 15 gün ila 16 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Türkiye adliye ve  cezaevi yapılanması" ana davasında, 17 sanık "silahlı terör örgütüne  yöneticilik", 19 sanık ise "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlarından mahkum  edildi.   Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, Mahkeme Başkanı Ahmet Nazmi Alp, sanık  ve avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını tamamladıklarını belirterek kararı  açıkladı.
 Buna göre sanıklar sözde "Ege Bölgesi adliye sorumlusu ve mahrem  imamı" Kürşat Okuducu ile "Akdeniz Bölgesi sorumlusu ve mahrem imamı" İbrahim  Pala'ya, "silahlı terör örgütüne yöneticilikten" 16 yıl 6 ay, aynı suçtan  sanıklar Turan Yılmazer, Tevfik Serdar Korkmazer, Nebi Gürcan, Bilal Yaman, Erol  Zirek, Hakkı Saraç, Levent Duman, Mehmet İlhan, Necdet Koçer, Erol Kahraman,  Hüseyin Orhan, Ahmet Cefaroğlu ve Ahmet Veli Yazıcı'ya ise 15 yıl hapis cezası  verildi.
 
Pişmanlık gösterenlere indirim
 
"Silahlı terör örgütüne yöneticilikten" suçlu bulunan ancak soruşturma  ve yargılama aşamasında etkin pişmanlık gösteren sanıklar Arif Şimşek ve Osman  Mumcu da 3 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum oldu. "Silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan ise sanıklar Yavuz Sami,  Mehil Karahan, Yaşar Özpekmez, Sinan Kaplan, Mahmut Dal, 10 yıl 6 ay; Harun  Özbek, Mustafa Göktaş, Yunus Özdoğan, Cem Erdoğan, Mahmut Yaşar ve Ersin Çelik 9  yıl, Haluk Metin 8 yıl 9 ay, İsmail Yılmaz'a 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası  verildi. Aynı suçtan ceza alan ancak "etkin pişmanlık hükümlerinden" yararlanan  sanıklar Levent Koçer, Ömer Erdem Yazgan, 1 yıl 10 ay 15 gün, Adnan Dursun,   Murat Baltacı, ve İskender Özkan, 2 yıl 2 ay 7 gün, Mustafa Gülmez ise 2 yıl 11  ay hapse mahkum edildi.Etkin pişmanlıktan yararlanan 6 sanık adli kontrol şartıyla tahliye  olurken, diğer sanıkların ise hükümle birlikte tutukluluk hallerinin devamına  karar verildi.
 

ETİKETLER