FETÖ firarisi eski başsavcıvekilinin kardeşi itirafçı oldu

AA |  27 Mayıs 2018 Pazar - 11:59 | Son Güncelleme : 27 05 2018 - 11:59

Ergenekon, Balyoz gibi soruşturmaların yapıldığı, kapatılan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüten ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen Fikret Seçen'in kardeşi avukat Faruk Seçen, itirafçı oldu. Örgüte nasıl girdiğini anlatan, örgütte bulunduğu sıradaki tüm şahısların ismini veren ve onları teşhis yapabileceğini Seçen, ifadesinde FETÖ firarisi ağabeyi hakkında şunları söyledi: ''Lise yıllarında bu yapı ile tanıştım. Abim Fikret, bu örgüte ait bir öğrenci evine beni götürdü. 2014 Ağustos ayında abim, ByLock programını telefonuma yükledi."


 
Ergenekon, Balyoz gibi soruşturmaların  yapıldığı, kapatılan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği  görevinde bulunan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen  Fikret Seçen'in kardeşi avukat Faruk Seçen, ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan  yargılandığı davada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itiraf içeren  beyanlarda bulundu. 
 
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Dink cinayeti, Futbolda şike soruşturmalarının  yapıldığı, kapatılan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini  yürüten ve 15 Temmuz darbe girişimin ardından meslekten ihraç edilen FETÖ  firarisi Fikret Seçen'in kardeşi şüpheli avukat Faruk Seçen hakkında ''silahlı  terör örgütüne üye olmak'' suçundan iddianame hazırlandı.   İddianameyi kabul eden ve davaya bakan İstanbul 33. Ağır Ceza  Mahkemesi'nde görülen davada, sanık Faruk Seçen, hakkında etkin pişmanlık  hükümlerinin uygulanması talebinde bulunarak, ifade verdi.  Sanık Seçen, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduğunu,  akabinde avukat olarak mesleğe başladığını anlatarak, ''Lise yıllarında bu yapı  ile tanıştım. Abim Fikret, bu örgüte ait bir öğrenci evine beni götürdü.'' dedi.
 
Bu evde kaldığı şahıslardan ikisinin askeri liseye devam ettiğini  belirten Seçen, üniversite sınavına kapatılan FEM dershanesinden  hazırlandıklarını, burada İ.G. isimli arkadaşıyla beraber örgütün evlerine  gittiklerini ifade ederek, ''İ.G. bana üniversite sınavında kimliğini bakmak için  sınav esnasında gelen bir şahsın 15 tane matematik sorusunun cevabını söylediğini  anlattı. Üniversiteyi kazandıktan sonra evlerinde kalmam için ısrarcı oldu''  dedi.
 
Üniversite döneminde de söz konusu yapıyla ilgili arkadaşlarının  bulunduğunu, ara sıra bu örgütün toplantılarına (sohbet) gittiğini anlatarak, söz  konusu evlerde kalan, toplantılara katılan ve örgüte mensup olduğunu düşündüğü  avukatların ismini veren sanık Seçen, abisi FETÖ firarisi Fikret Seçen ve  aralarındaki ilişkiyle ilgili şunları anlattı:
 
''2014 Ağustos ayında abim Fikret yanıma gelerek, 'Çok güzel bir  program var' diyerek ByLock programını telefonuma yükledi. Aklıma kötü bir şey  gelmedi. Bu programın kullanılması için birisinin seni eklemesi gerekiyormuş.  Abim beni ekledi ve kullanmaya başladım. Kullanıcı adının 'Blue eye' olduğunu  hatırlıyorum. Bu program üzerinden abim ile görüştüm. 2013 yılına kadar abimin  avukatlığını yapmadım. Abimin avukatı Cemalettin Mutlu idi. ( Futbolda şike  kumpası davasının firari sanığı)
 
 Abim açığa alındıktan sonra Belçika'ya gitti. Mail üzerinden  haberleşiyorduk. ....@y...com adlı mail adresini kullanıyordu. 15 Temmuz'dan  sonra ihraç edilince 'İtiraz et ancak ben yapmam' dedim. Abim hakkındaki karar  itiraz olmadan kesinleşti. Abim Fikret 2014 Ocak ayında Bank Asya'ya para  yatırmam hususunda çok ısrar etti. Vadeli hesapta bulunan paramdan 100 bin  TL'sini çekip, Bank Asya'ya yatırdım. Örgütün talimatından haberim yoktu. Haberim  olunca, paramın zarar görmemesi için hemen çekemedim. Vadesi biter bitmez  tamamını çektim.''
 
  
FİKRET SEÇEN BELÇİKA'DA
 
 Savunmasında tüm bildiklerini anlattığını, kalbinde ritim bozukluğu  olduğunu, cezevinde sıkıntılar yaşadığını savunan Seçen, ''Bildiğim her şeyi  samimi olarak anlattım. Abim Fikret Belçika'dadır. Ben burada mağdurum. Hakkımda  etkin pişmanlık hükümleri uygulanmasını talep ediyorum. Kimseye iftira atmadım,  doğru bildiklerimini söyledim, her zaman da teşhis yapamaya hazırım.'' dedi. Sanık avukatı da, müvekkilinin ülkeyi bu hale getiren terör örgütü ile  tanışmasına vesile olan abisine ve ailesine kızgın olduğunu belirterek,  müvekkilinin verdiği samimi beyanların dikkate alınmasını talep etti.
 
Davanın ikinci duruşmasında tekrar söz alan Faruk Seçen, ''Ben bir  dönem bu örgüt içerisinde bulunduğum için pişmanım. Tüm bildiklerimi anlattım.  Başka birileri olsaydı sizlere söylerdim, kendimi ve ailemi bu şekilde zorda  bırakmazdım. Hiçbir zaman devlete ihanet etmedim, örgütte aktif bir rolüm hiç  olmamıştır. Sağlık koşullarımı da dikkate alarak tahliye mi talep ediyorum.''  ifadelerini kullandı.  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Faruk Seçen'in sağlık durumu, etkin  pişmanlık hükümlerinin uygulanma ihtimali ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate  alarak, adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Adli kontrol kapsamında,  sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve haftada 3 kez karakola giderek imza  atma şartı koyan heyet, sanığın verdiği tüm savunmalarda adı geçen şahısların  teşhisinin yapılmasına da hükmederek, duruşmayı erteledi.
 

ETİKETLER