Facebook'ta ciddi bir açık keşfedildi!

28 Kasım 2017 Salı - 10:08 | Son Güncelleme : 28 11 2017 - 10:08

İranlı bir geliştirici, Facebook'ta istediğiniz kişinin fotoğrafını silebileceğiniz bir açık keşfetti.


Facebook’un değeri 500 milyar doları geçmiş durumda. Bu kadar değerli bir web sitesinin içerisinde güvenlik açığının olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak içerisinde düzinelerce güvenlik açığı olduğu tahmin ediliyor. Asıl önemli olan şey, bu açıkların ne kadar tehlikeli olduğu.

İranlı bir web geliştiricisi olan Puya Darabi, bu ayın başlarında Facebook’ta çok ciddi bir açık keşfetti. Açık sayesinde, sosyal medya platformundan herhangi bir fotoğrafı silebiliyorsunuz. Son derece basit bir kaç adımla silinebilen görseller, Facebook’a son gelen özelliklerden olan anket özelliği ile yapılabiliyor.

 

Güvenlik açığı, yeni bir anket oluşturan herkesin yapabileceği bir şey. Anket oluşturulurken Facebook sunucusuna gönderilen istekteki resim kimliği(veya GIF) ile sosyal medyadaki herhangi bir fotoğrafın görsel kimliği değiştirilebiliyor. Bunu yaptıktan sonra anketi siz oluşturduğunuz için, istediğiniz gibi silebiliyorsunuz. Ankette yer alan görseli sildiğinizde ise, aynı görsel kimliğine sahip başka birisine ait olan fotoğraf da siliniyor.

Darabi, bu olayı Facebook’a bildirdikten sonra 10.000 dolar kazandı.

 

ETİKETLER