Evlilik programlarına 'ağırlaştırılmış' para cezası

AA |  15 Mart 2017 Çarşamba - 11:26 | Son Güncelleme : 15 03 2017 - 11:26

RTÜK, evlilik programlarındaki ihlaller nedeniyle 6 kanala, reklam gelirinin yüzde 2'si oranında ağırlaştırılmış para cezası verdi.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  evlilik programlarındaki ihlaller nedeniyle 6 kanala, reklam gelirinin yüzde 2'si  oranında ağırlaştırılmış para cezası verdi. 
 
Üst Kurul yetkililerinden alınan bilgiye göre, RTÜK'e evlilik  programlarıyla ilgili vatandaşlardan şikayetler gelmeye devam ediyor. Programlar  nedeniyle Üst Kurula son bir yılda, 444 1 178 çağrı hattı, web sayfası,  elektronik posta adresi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık  İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden, genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin  korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcükler kullanılması gibi nedenlerle  binlerce şikayet geldi.
 
 
Bu kapsamda Üst Kurul, dünkü toplantısında şikayet rekoru kıran  evlilik programlarını ele aldı. En fazla şikayeti alan evlilik programlarından  Kanal D'de yayınlanan "Kısmetse Olur", Star TV'de yayınlanan "Zuhal Topal'la" ,  Show TV'de yayınlanan "Evleneceksen Gel", ATV’de yayınlanan "Esra Erol'da" ve  Flash TV'deki "Dest-i İzdivaç"taki ihlaller nedeniyle bu kanallara yine para  cezası verildi.
 
Cezalar üst sınırdan
 
RTÜK, bu kez müeyyideleri yüzde 2 olan üst sınırdan uyguladı. Üst  Kurul, çoğunlukla bu tür ihlallerde kanala reklam gelirinin yüzde 1'i oranında  para cezası verirken, bu kez  yüzde 2 oranında "ağırlaştırılmış" ceza verilmesini  oy birliğiyle kararlaştırdı. Böylece son bir yılda RTÜK’ün evlilik programlarına  verdiği para cezası miktarı 15 milyon lirayı aştı.
 
Üst Kurul, cezaları 6112 sayılı Kanun'daki "Yayınlar, insan onuruna ve  özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da  kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira  niteliğinde ifadeler içeremez" ve "Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel  ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ilkelerini ihlalden dolayı  verdi.
 
 
Öte yandan RTÜK, son toplantısında ayrıca dini duyguları istismar  ederek haksız ticari çıkar elde eden, cinsel içerikli ve gıda takviyesi ürün  satışı yapan, canlı sohbet hatları reklamı yapan, "ara-kazan", "bul-kazan" gibi  bahis siteleri ve çeşitli "tele alışveriş" programları ile halkı dolandıran ve bu  yolla haksız kazanç elde eden kanallara da ceza verdi.
 
RTÜK, aldığı müeyyide kararlarını Sağlık Bakanlığına ve Bilgi  Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına bildirdi.
 
[[SurveyID103]]