Evin fiyatı dengelendi

21 Ağustos 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 21 08 2018 - 2:30

Türkiye genelinde konut fiyatları dengeye oturuyor. GYODER Gösterge raporunda, fiyatlarda görülen düzeltmenin balon oluşumunu engellediği ve piyasayı etkinleştirdiği ifade edildi.


Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER ), yılın ikinci çeyreğine ilişkin verilerin yer aldığı ‘GYODER Gösterge’ raporunu yayımladı. Raporda, yıllık yaklaşık ortalama 1 milyon 200 bin konutun el değiştirdiği, demografik nedenlerden dolayı 650 bin adet yeni konut ihtiyacının sürdüğü Türkiye’de, gayrimenkul piyasasının yavaş yavaş bir dengeye oturmaya başladığı vurgulandı. Fiyatlarda görülen dalgalanmaların artık her varlıkta olabilecek dalgalanmalar olarak nitelendirildiği raporda, özellikle konut fiyatlarında görülen düzeltmenin balon oluşumunu engelleyerek piyasanın etkinleşmesine zemin hazırladığı belirtildi. 
 
Üretmeye devam
 
Raporu değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörünün talep açısından zaman zaman yaşanan dalgalanmalara karşın dinamik bir dönem geçirdiğini söyledi. Yetgin, “Tapu harcı ve KDV oranının indirilmesi, gayrimenkul sektörünü temsil eden GYODER, İNDER ve KONUTDER’in başlattığı yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyasıyla birlikte, bankaların 0.98 faizle konut kredisi desteği sağlaması sektörde önemli bir ivme yarattı” dedi. Son dönemde yaşanan kur krizinden tüm sektörlerin etkilendiğini belirten Yetgin, şöyle konuştu: “Daha önce olumsuz dış faktörlere karşı dirençli olduğunu kanıtlayan Türkiye ekonomisinin, orta-uzun vadede atağa kalkacağını ve eskisinden çok daha güçlü bir konumda olacağına inanıyorum. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak, son dönemde yaşanan kur krizinin etkilerine rağmen üstlendiğimiz sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Görevimizin başındayız, daha çok çalışacak ve üretmeye devam edeceğiz.” 
 
Kampanya satışları % 12.6 artırdı
 
2018 yılı ikinci çeyreğinde konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 12.6’lık bir artış göstererek 342 bin 155 adet seviyesinde gerçekleşti. 2018’in ilk yarısında Türkiye genelinde 646 bin 32 konut el değiştirdi. Bu konutların 201 bin 805 adedi ipotekli satışlardan, 444 bin 227 adedi diğer satışlardan oluştu. Yılın ilk yarısı kamu bankalarının önderliğinde yapılan 0.98 faizli konut kredisi kampanyası sektörde bir ivme yarattı. 
GYODER önderliğinde yapılan kampanyaların etkisi de özelikle markalı konut satışlarını olumlu etkiledi. Konut piyasasına pozitif ivme kazandırmak için atılan bu adımların Haziran ayı konut satış verilerinde etkisi görülse de ilk yarıyıl konut satışlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.27’lik bir düşüş yaşandı. 
 
Yeni kampanya geliyor
 
Kampanya sayesinde satışlardaki bu ivmelenmeyi gören sektör temsilcileri, Kurban Bayramı’ndan hemen sonra 27 Ağustos’ta başlaması planlanan yeni kampanya kapsamında konut kredisi faizlerini yüzde 2’yi aşan seviyelerden yeniden yüzde 0.98’e çekecek ve vade 120 ay olacak. Peşinat oranı da yüzde 10 olarak belirlendi. Kampanyada Emlak Konut projeleri olmak üzere, GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin projeleri yer alacak. 
 
Yabancı ‘kur’ yaptı
 
2018 yılı 2. çeyrek döneminde kurda yaşanan artış yabancı yatırımcıların konut alımında olumlu etki yarattı. 2017’nin son çeyrek döneminde yüzde 3.7 olan yabancılara konut satış oranı 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6.1 düzeyine, 2018 yılı ikinci çeyrek döneminde yüzde 8.5 düzeyine ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışları 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.15’lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. Almanya, Fransa, Ürdün, Suudi Arabistan, Filistin, Yemen, İngiltere, Irak ilk sırada yer aldı.

ETİKETLER