Eve Almanya’dan sandık

30 Ağustos 2016 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 30 08 2016 - 2:30

Almanya’da yaygın kullanılan ‘Yapı Tasarrufları Sandığı’ modeli alt gelir grubunu konut sahibi yapmak için Türkiye’de de hayata geçecek.


 
HÜKÜMETİN tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmaları kapsamında, konut edindirmede alternatif model arayışına giren Türk bankacılık sektörü, Almanya’dan dünyaya yayılan ve özellikle alt gelir grubunu hedefleyen “Yapı Tasarrufları Sandığı”nı mercek altına aldı. 
 
Öneri üzerine yeniden Türkiye’nin gündemine giren Yapı Tasarrufları Sandığı modeli ile ilgili çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Çalışma Grubu bünyesinde devam ederken, ilgili bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) yasal çerçevesine ilişkin diğer çalışmaları yürütüyor.
 
İstanbul’da geçen hafta Fikir Sofrası Düşünce Platformu’nun bazı bakanların katılımıyla düzenlediği “Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı”nın basına kapalı bölümünde ele alınan modelin, hükümetin de gündeminde bulunduğu ve bu konuda adımlar atılmasını beklediği öğrenildi.
 
Piyasadan düşük faiz 
 
Çalıştayda öneriyi dile getiren, Almanya’da özellikle mortgage alanında en büyükler arasında yer alan DZ Bank’ın Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy, Almanya’da yaygın olan ve dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan Yapı Tasarrufları Sandığı’nın işleyişine yönelik bilgi verdi. Ersoy, sistemin mortgage alternatifi değil, destek ürünü olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Yapı Tasarrufları Sandığı, dar gelirli vatandaşlara öz kaynak sağlama amacıyla kurgulanmış. Bu bir anlamda sosyal devlet politikası. Buradaki avantaj şu; siz bugün sisteme giriş yaparken diyorsunuz ki ‘Ben 3 yılda 30 bin lira para biriktiririm.’ Sistem de size 3 yılın sonunda 30 bin lira daha kredi vermeyi garanti ediyor ve böylece 60 bin lira paranız oluyor. Sisteme giriş yapacağınız gün imzalayacağınız anlaşmada, sistem kapsamında sizin 3 yıl sonra kullanacağınız faiz oranı da belirtiliyor ve bu oran piyasanın altında oluyor. Bu süre içerisinde piyasa faiz oranı değişse de sistem size sunduğu faiz oranını hiçbir şekilde değiştirmiyor.”
 
Devlet katkısı gerekiyor
 
PINAR Ersoy, sandık sisteminde devlet katkısının önemine işaret ederek, diğer ülke uygulamalarında genellikle yüzde 20’lik devlet katkısı bulunduğunu bildirdi. Ersoy, sistemin cazip kılınması için ilk birkaç yıl devlet katkısı sağlanması gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER