Ev sahibi ve kiracıları çok yakından ilgilendiriyor! Ödemek zorunda...

10 Eylül 2019 Salı - 7:47 | Son Güncelleme : 10 09 2019 - 9:00

Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiraladığı evden çıktığı takdirde ev yeni kiraya verilene kadar ödemeleri yapmak zorunda.


5 yıldır aynı evde kirada oturuyorum. Eve girerken kontrat yapmıştım. Her yıl Temmuz ayında kirayı artırıyorum. Bu yılki artışı da yaptım. Evden çıkmam halinde ev sahibinin bana karşı maddi bir yaptırımı olur mu? Takvim'den Feride Hilal İmal'in yazısına göre bu konuda Borçlar Kanunu 324 ve 325. maddesi; şöyle düzenlenmiştir; MADDE 324- Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir. 
 
MADDE 325- Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer. Kiracı kira süresinin sonuna kadar ev sahibinin uğradığı tüm zararı ödemekle yükümlüdür.
 

ETİKETLER