Et kıymetlendi 1 TL zam geldi

14 Ekim 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 14 10 2018 - 2:30

Et fiyatlarını dizginlemek için yapılan ithalat, artan döviz kuru yüzünden anlamını yitirdi. İthal etin kilosu 38 liraya gelince yerli besiciden alınan etin fiyatına 1 lira zam yapıldı


Yaklaşık 5.5 euro civarında bir rakamla yapılan et ithalatı, kur seviyesi yüzünden bırakın fiyatları dizginlemeyi, tam tersine fiyatları artırıcı bir unsur haline geldi. Bunun üzerine yerli et üreticisinden alınan karkas ete 1 lira zam yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karkas etin besiciden alım fiyatına ilişkin, “Yerliyi de her zaman kayırıyoruz biliyorsunuz. Yerlideki 28 lira olan karkas et fiyatımızı bugünden itibaren 1 lira yukarı çekiyoruz” dedi. Pakdemirli, Yazıhan ilçesinde Bakanlığın hibe desteğiyle kurulan üretim merkezinin açılışını yaptı. Tesisi gezen ve yetkililerden bilgiler alan Pakdemirli, 2 buzağının kulaklarına küpe taktı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, amaçlarının Türkiye’nin kendi kendine yeterliliğini sağlamak olduğunu ifade etti.

Desteğe devam edeceğiz

Pakdemirli, bu noktada da yeterli desteği sağladıklarını ve teşviklere devam edeceklerini belirterek, “Bu anlamda Bakanlığımızın 2.5 milyon liraya yakın bu tesise katkısı var. Bu katkılarımızı sürdürmeye de devam edeceğiz” diye konuştu. Et üreticilerinin uzun süredir sıkıntılarının olduğunu dile getiren Pakdemirli,  “26 lira olan ithal menşeili karkas et fiyatlarını Et ve Süt Kurumu olarak bugünden itibaren 28 lira olarak uygulayacağımızı açıklamak istiyorum. Yerliyi de her zaman kayırıyoruz biliyorsunuz. Yerlideki 28 lira olan karkas et fiyatımızı da bugünden itibaren 29 lira olarak uygulamaya alıyoruz” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER