Esad bombalıyor Kürtler kaçıyor!

19 Ağustos 2013 Pazartesi - 23:37 | Son Güncelleme : 19 08 2013 - 23:37

Son 4 günde Irak’a geçen mülteci sayısı 20 bin oldu


Kürtlerin yaşadığı Suriye’nin kuzeyi, yani Rojava’ya bomba yağıyor. Bombardımandan kaçan Suriyeli Kürtler, Kuzey Irak’a akın ediyor. Son 4 günde Irak’a geçen mülteci sayısı 20 bin oldu

İç savaşın sürdüğü Suriye’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne(IKBY)sığınmacı akını devam ediyor. Suriye ile Irak arasındaki gümrük kapısı Peşhabur’un değişik noktalarından IKBY bölgesine dün 5 bin kişi geçiş yaptı. IKBY yetkilileri, daha önce geçişlerin yapıldığı Dicle Nehri üzerinde kurulu köprüden geçişin güvenli olmadığını belirterek, güzergâhı değiştirdi.

Açlık ve ölüm korkusu

İki günden bu yana tarihi köprünün aşağı kısımlarında kalan Semela bölgesinden sabahın erken saatlerinde başlayan geçişlerde, binlerce savaş mağduru kadın, çocuk, yaşlı Irak’a geçti. Çoğu sığınmacının, zahmetli ve tehlikeli yolculuğa rağmen Irak‘a ayak bastıklarında rahat nefes aldıkları gözlendi. İç savaş, ölüm ve açlık korkusuyla yollara dökülen Suriyeliler, 6 kilometrelik yolu yürüyerek kat ettiklerini söylüyor ve isyan ediyor: “Köylerimizde kimse kalmadı. Herkes bu tarafa kaçıyor. Can güvenliğimiz ve yiyecek bir lokma ekmeğimiz yoktu.”

Rojava boşalıyor

Bombardımanda canlarını zor kurtardıklarını vurgulayan Suriyeli sığınmacılar, “Rejim Kürtleri de bombalıyor. Derika Hamko ilçesi ve köylerine Esad’ın uçakları bu sabahtan itibaren bomba yağdırdı. Rojava (Suriye’nin kuzeyi)boşalıyor” diyor.

Civin isimli Suriyeli kız Kamışlı’dan Irak’a annesi ve kardeşleriyle geldiğini, savaşın yaşadıkları bölgeye de sıçradığını vurgulayarak şunları söylüyor: “Savaş olmasaydı bu hallere düşmezdik. Elektrik ve suyumuz yoktu. Artık insanların yaşama imkânı kalmadığı için herkes gibi bizler de yerimizi yurdumuzu terk ettik.”

Sınırda insan seli

Ulaşımı koordine eden mühendis Arif Mustafa, “Artık kayıtları, çok düzenli yapamıyoruz zira bir insan seliyle karşı karşıyayız. Kadınlar, çocuklar, perişan olmuş insanlar, bölgemize akın ediyorlar. Kesin ve net rakamı şu anda veremem ama geçiş yapan insan sayısı 20 bini aştı” diyor.

Kilometrelerce yürüyorlar

Geçiş güzergâhı boyunca kilometrelerce yol yürüyen Suriyeli sığınmacılara, su ve yiyecek dağıtımı yapılıyor. Mültecilerin geçiş güzergâhının üzerinde farklı yerlerde kontrol noktaları oluşturan Peşmergeler, sığınmacıları belli bir noktaya kadar küçük otomobillerle ulaştırıyor. Oradan otobüslere bindirilen Suriyeli sığınmacılar, daha sonra Erbil ve Süleymaniye’deki kamplara yerleştiriliyor.

ETİKETLER

0