Erteleme de yok garanti de!

25 Nisan 2013 Perşembe - 22:18 | Son Güncelleme : 25 04 2013 - 22:18

Üçüncü havalimanı ihalesi açıklandığı tarihte yapılacak


Üçüncü havalimanı ihalesi açıklandığı gibi 3 Mayıs’ta yapılacak. Rekabet ayarı olarak şartnamede 2 önemli değişiklik yapılırken, bazı yatırımcıların talep ettiği Hazine garantisi ise verilmedi.

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde rekabetin artırılması için şartnamedeki bazı maddeler esnetildi. Buna göre, ortak girişim grubu olarak ihaleye katılacaklara yönelik ‘3 firma’ şartı kaldırıldı, ‘yüzde 51 hisse’ şartı ise belirli durumlarda farklı şekilde teknik bir hesaplamaya tabi tutulacak ve daha düşük oran kabul edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre sözkonusu değişiklikler üçüncü havalimanı ihalesinde katılımın ve rekabetin artması için yapıldı.

3 ortak sınırı kalktı

Buna göre, ortak girişim grubu (OGG) olarak katılımlarda OGG’nin en çok 3 ortaklı olması gerekiyorken, değişiklikle bu sınır ortadan kaldırıldı. İhaleye katılacak OGG’lerde istenilen sayıda firma yer alabilecek. Bu maddede değişiklik bekleniyordu, ancak 6 ya da 7 gibi bir sınırın olacağı tahmin ediliyordu. İhaleye katılım için bazı konsorsiyumların yeterli finansal rasyoları tutturamadığı için bu maddenin esnetildiği belirtiliyor.

Yüzde 51 şartı da kalktı

Öte yandan “OGG’de iş deneyim belgesine sahip bir ortak bulunacak; bu ortağın (pilot ortak) payı en az yüzde 51 olacak” maddesinde ise yüzde 51 şartı esnetildi. Bu oran, OGG’deki firma sayısına göre bazı teknik hesaplamalarla belirlenecek.

Şartnamedeki bu değişikliklerin, çok sayıda firmanın yoğun talepleri ve ‘ihaleye katılımın ve rekabetin artırılması’ için gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, firmaların ‘Hazine garantisi sunulması ve ihale tarihinin ertelenmesine’ yönelik taleplerinin ise kabul edilmediğini kaydettiler. İhale için bugüne kadar 17 firma şartname satın alırken, bunlardan 2’si yabancı firmalar oldu. Ancak şartnameyi bizzat alan 15 yerli firmanın ihaleye yalnız mı, yabancı/yerli bir ortakla mı katılacağı henüz bilinmiyor.

6 pist ve 500 uçaklık apron

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle inşa edilecek ve ihalesi 3 Mayıs’ta saat 10.00’da gerçekleştirilecek havalimanı için istekliler, 25 yıllık işletme süresi için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğüne ödeyecekleri toplam kira bedelinde yarışacak. Havalimanı tamamlandığında, yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik kapalı alan, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 500 uçak kapasiteli apronu, 70 bin araçlık otoparkı ile dünyanın en büyüğü olacak.