Erken emeklilik ile ilgili Bakan açıklaması geldi!

27 Şubat 2017 Pazartesi - 11:48 | Son Güncelleme : 27 02 2017 - 11:48

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen erken emeklilik ile ilgili Bakan açıklaması yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, maaşın alınacağı banka ile emekli arasında protokol imzalanacağını duyurdu. İşte erken emeklilik ile ilgili güncel gelişmeler...


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, erken emeklilik ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Emeklinin maaşını çekeceği banka ile 3 yıl boyunca oraya bağlı kalacağına dair protokol yapması gerektiğine dikkat çekildi. İşte erken emeklilik konusundan faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilerin promosyon ödemelerine ilişkin, "(Emekliler) Bugünden itibaren hangi  bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol  yapacaklar, 'Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.' (Bankalar) Yalnız  maaşını o bankadan çekme protokolü evrakı dışında başka hiçbir evrak istemeyecek.  Bugün gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik." dedi. 

Müezzinoğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  tarafından düzenlenen "Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı"nda gazetecilerin  sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin, istihdam seferberliği konusunda dün açıklanan  rakamları hatırlatarak, "Bu rakamların içinde işten çıkarılanlar var mı?" sorusu  üzerine Müezzinoğlu, "Bu rakam, içinde işten çıkarılmış olanlardan sonra  kalanların olduğu rakam. Yani bu 103 bin rakamı, işten farz edelim 10 bin kişi  çıkarılmış, o 10 bin kişi işten çıkmış olmasaydı 103 bin, 113 bin olacaktı.  Eksileni görmeyen bir rakam değil bu; eksilenden sonraki artı istihdam. 103 bin  rakamı, 1-20 Şubat arası rakamı. 25 Şubat’ta esas aralık ayında bizim ne kadar  sigortalımız vardı, ocak ayı sonu itibarıyla ne kadar sigortalı çalışanımız oldu,  biz artı istihdama net rakam olarak ocak ayında ne verdik, onu inşallah 25'inde  söyleyeceğiz." diye konuştu.
 
Emeklilere promosyon ödemelerinin şartları konusundaki soruya karşılık  da Müezzinoğlu, emeklilere şu duyuruyu yaptı:
 
"(Emekliler) Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak  istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, 'Ben 3 yıl süresince  maaşımı senden çekeceğim.' (Bankalar) Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü  evrakı dışında başka hiçbir evrak istemeyecekler. Böyle bir evrak isteyen  bankayla da emekli maaşı protokolü yapmasınlar. Bugün gerekli talimatı bütün  bankalara gönderdik. Emeklilerimizden promosyonla ilgili 'Ben maaşımı 3 yıl  süresince bu bankadan çekmek istiyorum.' protokolü dışında hiçbir şart  sürmeyecekler, dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra. Dolayısıyla bürokrasi  yok."
 
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR
 
Mehmet Müezzinoğlu, meslek lisesi mezunlarının staj sürelerinin  sigortalı sayılması yönünde kampanya başlattığı hatırlatılarak, bu konuda bir  çalışma olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı:
 
"Kampanya şayet 'Ben erken yaşta emekli olayım.' kampanyasıysa yanlış.  Biz artık emeklilik yaşını önce 2036'da erkeklerde 60'a, kadınlarda 58'e taşımayı  hedefliyoruz ve 2048'lerde de 65'e geçmeyi hedefliyoruz. Bugün dünyanın en  gelişmiş ülkelerine bakıldığında emeklilik yaşı 65'in altında tek bir ülke yok.  Halbuki bizde 38'den tutun ağırlıklı ortalama 52. Biz yavaş yavaş bunu 53'e,  sonra 54'e, sonra 55'e taşımaya çalışıyoruz. Emeklilikte yaşa takılan  kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, farz edelim 48 yaşında gününü doldurmuş, 2 sene  beklemek durumunda. 2 sene sonra 50 yaşında olacak. 50 yaşını beklemek için de  biraz sabırlı olacak ki bizim ortalama hedeflerimiz bozulmasın ve emeklileri  emekliliklerinde mağdur etmeyelim."
 
Staj döneminin bir eğitim olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Çalışan  statüsüne koyduğumuz zaman, o zaman lisedeki öğrencileri de çalışan statüsüne  koyalım. Staj çıraklık eğitimin bir parçasıdır. Çıraklığı yapmadığı için, stajı  yapmadığı için zaten bugün bizim nitelikli eleman sorunumuz var. Biz onun  çıraklığına maddi destek veriyoruz, stajına maddi destek veriyoruz. Ama bir de  bunu 'Ben çalışıyormuşum gibi emekliliğe de yansısın.' diyorsa çok vicdani  görmüyoruz." dedi.
 
"İŞVERENİMİZE VERDİĞİMİZ DESTEK ÖZÜ İTİBARIYLA İŞÇİMİZE VERDİĞİMİZ DESTEK"
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "İşverenlere  vergi konusunda verilen destekten herkes memnun. İşçi sendikaları da en azından  temel ihtiyaçların vergiden düşürülmesini talep ediyor." değerlendirmesi üzerine,  şunları söyledi:
  
"Bizim işverenimize verdiğimiz destek özü itibarıyla işçimize  verdiğimiz destek. Çünkü işveren işçimize o payı aktarıyor. O nedenle bu  verdiğimiz destek işverenimizin cebine girmiyor. Bunu sendikalarımız da istedi.  Ortak taleptir bu verdiğimiz destek. Bu anlamda çalışanlarımızı destekliyoruz.  Diğer taraftan da asgari bin 404 lira. Vergi dilimi yükseldikçe ekim, kasım  aylarında bunun bin 404'ün altına inmesi gerekir normalde ama onun da  inmeyeceğinin sözünü verdik."
 
A.A