Ergenekon ve Balyoz paşaları emekliye sevk!

ÖGE DEMİRKAN / VATAN HABER MERKEZİ |  06 Ağustos 2014 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 06 08 2014 - 2:30

Yüksek Askeri Şura erken bitti, rütbe bekleme süresi dolan Balyoz ve Ergenekon sanığı 12 general ve amiral emekli edildi.


 
YÜKSEK Askeri Şura’da, Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan muvazzaf general ve amirallerin tümü emekliye sevk edildi. Bu iki davada yargılanan 14 muvazzaf general ve amiral bulunuyordu. Tümamiral Erdem Caner Bener daha önce istifa edip emekliliğini isteyince bu sayı 13’e düşmüştü. Tuğamiral Şafak Yürekli’nin ise ‘Casusluk davası’ndan ceza aldığı için bu YAŞ’ta yasa gereği zorunlu olarak emekli edilmesi bekleniyordu ve öyle de oldu. Geriye kalan 12 ‘paşa’nın görevlerine devam edebilecekleri de konuşuluyordu. Ancak bu olmadı. Koramiral Deniz Cora, Hava Korgeneral Turgut Atman, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Hava Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Tuğamiral Ali Sadi Ünsal, Tuğamiral Fahri Can Yıldırım, Hava Tuğgeneral Mehmet Eldem ve Hava Tuğgeneral Kubilay Baloğlu kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu.
 
 
Önce terfi, sonra emekli
 
Emekli edilenler içinde ise bir isim ön plana çıktı. Bu isim ise Tümgeneral Halil Helvacıoğlu oldu. Helvacıoğlu’nun  2010 yılında ‘tümgeneral’lik süresi dolmuş, korgeneralliğe terfi ettirilmemişti. Helvacıoğlu, terfi kararnamesinin imzalanmaması üzerine, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmış, davayı kazanınca da İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı. Ancak maaş ve özlük hakları korgeneral düzeyine çekilmişti. Helvacıoğlu görevine iade edilmezken Yargıtay tarafından ‘beraat kararı’ onandı ve tamamen aklandı. Bu aklanmadan sonra görevine dönmesi beklenen Helvacıoğlu, YAŞ toplantısında önce ‘Korgeneralliğe’ terfi ettirildi, sonra kadrosuzluk yüzünden emekli edildi.
 
 
1983’e kırmızı kart!
 
YAŞ toplantısında ortaya çıkan bu tablo ‘1983’lere kırmızı kart’ olarak yorumlandı. Çünkü bu YAŞ toplantısında 1983 yılında harp akedemisinden mezun olanların dosyası geldi. Askeri kurallara göre 1983 mezunları ya terfi edecek ya da emekli edileceklerdi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise özellikle Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan bütün 1983 mezunları emekli edilmiş oldu. 1984 mezunları için ise önümüzdeki yıl karar verilecek.
 
 
Denizde kadro boş kaldı
 
Balyoz’dan yargılanan altı amiral de kadrosuzluktan emekli edildi. ‘Tümamiralliğe  yükselmesi beklenen dört tuğamiralden ise sadece  Ahmet İskerder Yıldırım ve Aydın Şirin terfi etti.  
 
37 GENERAL VE AMİRAL ÜST RÜTBEYE YÜKSELDİ 
 
51 albay, general ve  amiral oldu 
 
Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere 37 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre bir üst rütbeye yükseltilen albay, general ve amirallerin isimleri şöyle: 
 
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 
 
- Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller: 1- Yılmaz Uyar, 2- İbrahim Yılmaz, 3- Salih Ulusoy, 4- Şeref Öngay, 5- Mehmet Faruk Şengün.  
 
- Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller: 1- Atilla Şirin, 2- Muharrem Metin Özbek, 3- Ömer Şevki Gençtürk, 4- Mehmet Özoğlu, 5- Metin Akkaya, 6- Halil İbrahim Ergin,  7- Abdullah Baysar, 8- Mehmet Akyürek, 9- Veli Tarakcı, 10- Sinan Yayla, 11- Memduh Hakbilen, 12- Rafet Sevinç Şaşmaz. 
 
- Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar: 1- Semih Terzi, 2- Mustafa Serdar Sevgili, 3- Ali Salnur, 4- Ahmet Otal, 5- Numan Yediyıldız, 6- İzzet Tekin, 7- Mehmet Cengiz Doğan,  8- Cemalettin Doğan, 9- Ahmet Bican Kırker, 10- Erdem Kargın, 11- Bekir Koçak, 12- Şenol Alkış, 13- Mustafa Gönel, 14- Savaş Beyribey, 15- Mustafa Oğuz, 16- Zeki Karataş, 17- Hasan Polat, 18- Erhan Caha, 19- Ahmet Ercan Çorbacı, 20- Cüneyt Soyraç, 21- Ufuk Uras, 22- Nevzat Büyükceran, 23- Hayrettin Kaldırımcı. 
 
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 
 
- Koramiralliğe yükseltilen tümamiral: 1- Hasan Şükrü Korlu.
 
- Tümamiralliğe yükseltilen tuğamiraller: 1- Ahmet İskender Yıldırım, 2- Aydın Şirin. 
 
- Tuğamiralliğe yükseltilen albaylar: 1- İhsan Bakar, 2- Ahmet Hakan Güneş, 3- Sinan Sürer, 4- Himmet Taner Çengel, 5- Asım Olcay Karadayı, 6- Mithat Kemal Algül,  7- Kadir Yıldız, 8- Süleyman Manka. 
 
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 
 
- Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller: 1- Hasan Hüseyin Demirarslan, 2- Nihat Kökmen. 
 
- Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller: 1- İdris Aksoy, 2- Mehmet Cahit Bakır, 3- İsmail Yalçın, 4- Fethi Alpay, 5- Atilla Darendeli.
 
- Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar: 1- Mehmet Yalınalp, 2- Kemal Akçınar, 3- Veyis Savaş, 4- İshak Dayıoğlu, 5- Albay Ahmet Biçer, 6- Cemal Akyıldız, 7- İmdat Bahri Biber, 8- Kemal Mutlum, 9- Atilla Yurttaş, 10- Gökhan Şahin Sönmezateş.
 
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI 
 
- Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneral: 1- Harun Ocaklı. 
 
- Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller: 1- Salih Karataş, 2- Ali Çardakcı.
 
- Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar: 1- Sadık Köroğlu, 2- Ali Osman Gürcan, 3- Faruk Bal, 4- Mehmet Artar, 5- Birol Şimşek. 
 
GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ 
 
- Tümamiralliğe yükseltilen tuğamiraller: 1- Hayati Bilgiç, 2- Bekir Sıtkı Cebeci. 
 
- Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar: 1- Prof. Ömer Azal, 2- Prof. Kenan Sağlam, 3- Prof. Bülent Ahmet Beşirbellioğlu, 4- Melih Hamdi Ünal, 5- Prof. Atila Güngör. 
 
ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ 
 
-  Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneral:  1 - Abdullah Arslan.