Erbil saldırısının planlayıcıları PKK'lı Hacı Kurhan ve Metin Akgün etkisiz hale getirildi!

AA |  08 Ağustos 2019 Perşembe - 11:47 | Son Güncelleme : 08 08 2019 - 12:16

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi Osman Köse'ye yönelik saldırının planlayıcılarından, "mavi kategori"de aranan "Botan" kod adlı Hacı Kurhan ile "Kendal" kod adlı Metin Akgün etkisiz hale getirildi.


Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK), PKK'nın sözde özel kuvvetler ve Kürdistan Özgürlük Şahinleri  (TAK) sorumlularından Kurhan ile yardımcısı Akgün'e 30 Temmuz'da Irak'ın  kuzeyindeki Gara alanında araçla hareket halindeyken operasyon düzenledi.  Etkisiz hale getirilen iki teröristin de çok sayıda eyleme  katıldıkları, Hacı Kurhan'ın Terörden Arananlar Listesi'nde "mavi kategori"de yer  aldığı tespit edildi.
 
 Murat Karayılan'ın en güvendiği örgüt mensuplarından 1976 doğumlu Hacı  Kurhan'ın PKK'ya 2002'de katıldığı, 2005'te Irak'taki Haftanin kampında sorumlu  düzeyde faaliyet gösterdiği, ablasının da PKK mensubu olduğu, 2015'te   PKK/KCK-YPG bünyesinde sorumlu düzeyde Suriye'nin Haseke ve Kamışlı bölgelerinde  faaliyet gösterdiği belirlendi.
 Örgüte yeni katılan teröristlerin Suriye'de eğitilerek eylem yapmak  üzere Adana, Mersin ve Tarsus'a gönderilmesinden sorumlu olan Kurhan'ın, 2015'te,  Akdeniz ve Ege bölgelerindeki turistik, ekonomik ve stratejik öneme sahip yerlere  eylem planladığı ortaya çıktı.
 
Kurhan'ın, Mart 2016'da Suriye-Türkiye sınır hattı sorumlusu olarak  faaliyet gösterdiği, PYD/YPG'nin sözde Rojava özel kuvvetler ve anti-terör birimi  sorumlularından iken, 2018'de PKK özel kuvvetler Irak'ın Amadiye bölgesinde  sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü, 2018'de PKK'nın paravan terör örgütlerinden  TAK'ta üst düzey göreve getirildiği tespit edildi.
 
  
 Kız kardeşi de örgüt elemanı çıktı
 
 Metin Akgün'ün ise 1990 doğumlu olduğu ve PKK'ya Kasım 2014'te  katıldığı, terör örgütü PKK/KCK adına Van kırsalında faaliyet yürüttüğü dönemde  15 Ağustos 2015'te Gevaş-Abalı Kayak Tesisleri ve 27 Ağustos 2015'te  Gürpınar-Beşbudak Mahallesi'nde Türk Telekom'a ait baz istasyonuna yönelik  saldırıları, 1 Eylül 2015'te Van-Hakkari Karayolu Murataldı Mahallesi  mevkisindeki mayın/EYP patlatılmasını, 3 Eylül  2015'te Gürpınar-Özlüce Mahallesi  Köz mevkisinde VEDAŞ'a ait aracın gasbedilmesi eylemlerini gerçekleştirdiği  öğrenildi. Akgün'ün kız kardeşi "Berivan" kod adlı Neslihan Akgün'ün de 2014'te  örgütün kırsal kadrosuna katıldığı, 2018'den itibaren "Botan" kod adlı Hacı  Kurhan'a bağlı olarak faaliyet yürüttüğü ve aynı zamanda özel şoförlüğünü yaptığı  tespit edildi.
 
  
 

ETİKETLER