Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den flaş açıklamalar

09 Kasım 2018 Cuma - 10:11 | Son Güncelleme : 09 11 2018 - 12:32

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Fatih Gemisinin sondaj çalışmalarıyla ilgili konuştu. Dönmez "Şu ana kadar 3 bin 585 metre derine indik. 5 ay içinde sondaj tamamlanmış olacak. Petrol ve gaz rezervine ulaşırız diye düşünüyoruz" dedi. Bakan ayrıca "Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok, indirim olabilir" dedi.


Bakan Dönmez özetle şunları söyledi;
 
"İran bizim sınır komşumuz. Doğalgaz ve petrolü oradan alıyoruz. İran ile 5-6 yıllık doğalgaz kontratımız var. TÜPRAŞ ham petrol ithal ediyor. Türkiye'nin yüzde 25'lerde bir muafiyet durumu söz konusu. ABD yönetimi 6 ay sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapıp karar verecek.
 
Fatih gemisi son derece modern ekipmanlarla donatıldı. An itibariyle 3585 metrelik bir derinliğe ulaştık. Hedefimiz 5500 metreye ulaşmak. İnşallah orada petrol veya gaz rezervine rastlarız.
 
Kimsenin kaynağında gözümüz yok, bize müdahale edilmesin. Çipras'ın açıklaması için ise şunu söyleyeyim, oldu bittiye getirilmesin. Gerilimin yükselmesini istemiyoruz. Kendi alanımızda çalışmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Rum kesiminde itilaflı bir durum var. Türkiye ve KKTC'nin haklarını sonuna kadar savunacağız.
 
Yeni gemi ile Karadeniz'de sondaj çalışması yapacağız. Mersin projesinde de sona yaklaştık. Oradan da ümitliyiz. Heyecanla bekliyoruz.
 
Doğalgazda ve elektrikte arz güvenliği sorunu yok. Ama tasarruf ilkelerine uyulmalı.
 
Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok. Kurdaki düşüş maliyetleri olumlu etkiliyor. Piyasadaki fiyatlar maliyetlere yakın seviyelerde. Rekabet kurumu da bakıyor inceliyoruz. Doğalgaz fiyatlarını petrol fiyatları tetikliyor. Zaten maliyetlerin altında satış politikası izleniyor. Yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir."