Enerji Bakanı Albayrak: TANAP Türk-Azeri kardeşliğinin yeni bir sembolüdür

12 Haziran 2018 Salı - 18:23 | Son Güncelleme : 12 06 2018 - 18:30

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) maddi yatırımın çok ötesinde bir anlam ve değere sahip yüzyılın en önemli projelerinden olduğunu belirterek, "TANAP, aynı zamanda kardeşliğe yapılan yatırımdır. İki devlet bir millet ülküsünün sınırları aşarak yeni coğrafyalara, yeni insanlara ulaşmasıdır. İki ülke arasındaki hakiki dostluğun ve muhabbetin geleceğe bırakacağı en büyük mirastır" dedi.


 Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın, gaz  dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu'nda  yapılan açılış töreninde konuşan Albayrak, projenin Türk-Azeri kardeşliğinin yeni  sembolü olduğunu söyledi. Albayrak, bugünün bölge enerji tarihi açısından önemli  olduğunun altını çizdi.
 
Albayrak, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında kurulan  bölgesel iş birliğinin yeni kıtalara ulaşarak küresel iş birliğine dönüştüğünü  belirterek, TANAP'ın istikrarın, güçlü liderlik ve vizyonun projesi olduğunu  vurguladı.    TANAP'ın Türkiye ve Azerbaycan'ın izlediği aktif enerji  politikalarının yansıması olduğuna dikkati çeken Albayrak, "Bugün maddi yatırımın  çok ötesinde bir anlama ve değere sahip yüzyılın en önemli projelerinden birinin  açılışını yapıyoruz. TANAP, aynı zamanda kardeşliğe yapılan yatırımdır. İki  devlet bir millet ülküsünün sınırları aşarak yeni coğrafyalara, yeni insanlara  ulaşmasıdır. İki ülke arasındaki hakiki dostluğun ve muhabbetin geleceğe  bırakacağı en büyük mirastır. Enerjinin İpek Yolu, Türkiye’nin ve ulaştığı bütün ülkelerin enerji arz güvenliğine çok ama çok büyük katkılar sağlayacak" dedi.
 
 Albayrak, TANAP'ın Türkiye'nin ve ulaştığı bütün ülkelerin enerji arz  güvenliğine çok büyük katkı sağlayacağına işaret ederek, Türkiye'nin de  enerjideki anahtar ülke konumunu pekiştireceğini ifade etti.
 
 TANAP'ın Azerbaycan'ın tedarikçi ülke pozisyonuna güç katacağını da  belirten Albayrak, şunları kaydetti:    "Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar tezimizin en  önemli göstergesi olacaktır. Avrupa’nın kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğini  daha da artıracaktır. Kazan-kazan-kazan ilkesi ile projedeki bütün tarafların, en  önemlisi de bölgesel ve küresel huzurun, istikrarın kazanacağı dünyadaki ender  projelerden biri olacaktır. TANAP, başka ülkelerin de katılımıyla gelişmeye ve  büyümeye açık bir proje olacaktır. Türkiye ve Azerbaycan’ın yaktığı ateş yıllar  içerisinde büyüyerek farklı medeniyetler arasındaki bağı daha da  kuvvetlendirecektir.  Biz 'herkes için enerji' diyoruz, 'enerjide barış için  paylaş' diyoruz. Enerjinin küresel barış, huzur ve istikrara sağlayacağı  katkılara yürekten inanıyoruz. Bölgemizdeki ihtilafların çözüme ulaşması, iş  birliğinin artması ve daha öngörülebilir bir enerji geleceği için tüm gücümüzle  çaba sarfediyoruz. Türkiye siyasal istikrarı, güçlü ekonomik yapısı, serbest  piyasaları, dinamik pazar avantajı ile küresel enerji projelerinin tüm  ihtiyaçlarına yanıt verecek kapasitedeki dünyadaki ender ülkelerden biridir. Bu  alanda gerçekçi, ayakları yere sağlam basan, geleceğe uzanan enerji politikaları  ile her zaman muhataplarımıza güven veren bir partner olduk ve olmaya devam  edeceğiz.  Bu tarihi projeye büyük emeği geçen Azerbaycan eski Enerji Bakanı  Natık Aliyev’e de bu vesileyle Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum."
 

ETİKETLER