Ege’ye Koç vizesi!

METE TANSU / EKONOMİ |  06 Temmuz 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 06 07 2015 - 2:30

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tofaş’ın yeni bebeği Aegea’yı test etti.


 
Tofaş’ın 520 milyon dolar yatırımla yarattığı yeni modeli Fiat Aegea (Ege), Koç Ailesi’nden ‘tam not’ aldı. Fiat’ın Aegea proje ismi ile İstanbul Autoshow’da dünya lansması yapılan yeni kompakt sedanı, Koç Ailesi ve holding üst düzey yöneticilerine detaylı olarak tanıtıldı. 
 
Koç Holding’de gerçekleştirilen etkinlikte; Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Ege’yi yakından inceledi, test etti. Tofaş yeni bebeği Aegea’yı kullanan Rahmi Koç, otomobile tam not verdi. 
 
Tüm araçları test ediyor
 
Yeni modelin Rahmi Koç’un onayını alması, Tofaş için büyük önem taşıyor. Çünkü duayen işadamı uzun yıllardır Tofaş ve Ford Otosan’ın ürettiği araçlarla yakından ilgileniyor, hatta test ediyor. 
 
 
Koç Holding’in otomotiv şirketlerinde ‘Rahmi Koç’ kriterleri 2002 yılına dayanıyor. O dönemde Transit Connect’i seri üretim öncesinde test eden Koç’un boşta kalan sol ayağını dayamak için yeterli alan bulunmadığı eleştirisi üzerine, Ford Otosan mühendisleri hafif ticari araçta rötuş yapmıştı. Mühendisler kalıpları değiştirerek bu alanı genişletmişti. 
 
Fiat için önemli hamle
 
Mustafa Koç yeni sedan aracın üretileceği Tofaş’ın Bursa fabrikasının Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) EMEA Bölgesi’ndeki en gelişmiş üretim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, Aegea projesinin dünya çapında önemli bir örnek teşkil ettiğini söyledi. 
 
Aegea’nın FCA ve Tofaş için önemli bir hamle olacağına inandığını kaydeden Koç, şöyle devam etti: 
 
“Koç Topluluğu olarak, ülkemize ve sanayimize olan inancımız ile yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ar-Ge gücümüzü artırmak için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri de Tofaş’ın yeni projeleridir. Aegea, Türkiye’nin binek otomobil Ar-Ge’sinde rüştünü global anlamda ispat ettiği, bizlere yeni ufuklar açacak bir girişimdir. Tofaş, bu otomobil ile başarılarını daha da öteye taşıyacak.”
 
 
KASIM’DA SATIŞA ÇIKACAK
 
FCA Stil Merkezi ve Tofaş Ar-Ge ile işbirliği ile geliştirilen yeni kompakt sedan, WCM-Dünya Klasında Üretim’de ‘Altın Seviyeye’ ulaşan Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilecek. Kasım’dan itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni kompakt sedan, EMEA bölgesindeki 
0 ülkede kademeli olarak satışa sunulacak. Fiat’ın otomobili Aegea proje ismiyle, İstanbul Autoshow 2015’te ilk kez tüketicilerle buluşmuştu. Türkiye’yi batıya bağlayan Ege Denizi’ne atıfta bulunan proje ismi; aynı zamanda Fiat Chrysler Automobiles tarafından stratejik olarak büyük önem taşıyan Türkiye’ye övgü niteliği de taşıyor.

ETİKETLER