Edebiyat Üçlemesi için ilk buluşma 18 Şubat'ta

28 Ocak 2020 Salı - 13:56 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 14:07

Edebiyat Üçlemesi projesi 3 prömiyer ile seyircinin karşısında olacak. 18 Şubat’ta gerçekleşecek olan ilk Dünya Prömiyeri, Ölmeme Günü “ İkinci Yeni Şarkılar “ adlı sahne eseriyle Murat Cem Orhan’a ait. Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar ve Tomris Uyar’ın eserleri üzerine oluşturulan kurguyu Sevengül Sönmez yaparken, eserin konu akışına göre yaratılan illüstrasyonlarını Sevil Yeşim Dizdaroğlu gerçekleştirdi.


Besteciliğinin yanında orkestra şefliği kariyerini de sürdüren Orhan, günümüzde gerçekleştirilen birçok projenin de müzik sorumluluğunu üstleniyor.

MERT FIRAT VE EVRİM ÖZKAYNAK SOLİST OLARAK SAHNEDE OLACAK
 
 Mert Fırat, Ölmeme Günü “ İkinci Yeni Şarkılar “ eserinde sesinin renklerini büyük bir ustalıkla kullanarak, projeye etkileyici bir ifade biçimi katıyor. Murat Cem Orhan’ın geçen sezon yarattığı  Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları adlı eserinde birlikte çalıştığı Evrim Özkaynak’ın da solist olarak katılacağı prömiyerde iki solistin uyumu dikkat çekici. Bu iki değerli sese Murat Cem Orhan yönetiminde Brothers Trio eşlik edecek.
 
ÇOK ÖNEMLİ ŞİİRLER MÜZİKLE TEKRAR ANLAM BULACAK
 
18 Şubat akşamı Zorlu PSM'de dinleyiciler; Turgut Uyar’ın “ Bir Metin Nasıl Yazılmalı, Senin Sol Yanında “ Cemal Süreya’nın “ Yazmam Daha Aşk Şiiri, Kan Var Bütün Kelimelerin Altında “ Edip Cansever’in “ Tomris’in Ruhbilimsel Saati, Yaş Değiştirme Törenine Yetişen Öyle Bir Şiir, Güz Bayan “  adlı şiirlerini üzerine bestelenen şarkıları dinlerken Tomris Uyar’ın günceleriyle oluşturulan kurguya şahitlik edecekler.
 
Gedik Sanat, ilerleyen dönemlerde türk bestecileri ve sanatçılarıyla bu düzlemde projeler üretmeye devam edecek.