Gazetevatan.com » Yazarlar » Son Feci Bisiklet’in büyük hatası!

Son Feci Bisiklet’in büyük hatası!

31 Ocak 2016 Pazar


Geçtiğimiz hafta Son Feci Bisiklet ve Adamlar, İzmir Bostanlı’da konser verdiler. Adamlar sahnedeyken, bir seyirci, ses sisteminin iyi olmadığını söyleyip rahatsız olduğunu belirtip, parasının iadesi için bilet gişesine gitti ve ardından birbiri ardına hatalarla dolu bir olay zinciri yaşandı. Sosyal medyadan olayı takip eden biri olarak gözlemlerimi yazıyorum...

- Seyircinin ses sisteminden şikayet etmesi ve bilet iadesi istemesi duyduğum en garip şey. Elbise değil ki bu iade edesin. Aldığınız albümü beğenmeyince müzik markete geri verebiliyor musunuz? Şikayetini söylersin ya da en kötü konserin geri kalanını izlemezsin.

- İşin bu kadar büyümesini sağlayanlar ise organizatörler. Bilet ücretinin iadesini isteyen gence, izlediğimiz video’da, organizatörler tarafından hakaret ve küfür ediliyor. Dövmekle tehdit ediyorlar. Şikayetini söyleyen izleyiciyi dinlemek yerine kabadayı tavırlar sergiliyorlar. Kriz yönetimini çözemeyen, oraya gelen izleyiciye azıcık saygısı olmayan, en kötüsü ise ‘soundcheck’ ile sesi düzeltmeyi bilmeyen organizatörlerin tavrı oldukça rahatsız edici. Her anlamda oradaki seyirci size emanetken, kabadayılığınızı sonuna kadar kullanmanın mantığını çözemiyorum. Müziğin iyileştirici yanı vardır. Müzik can yakmaz. 

- Bütün bu yanlışlardan en kabul edilemez olanı ise Son Feci Bisiklet grubunun vokalistiydi. Şarkınızdaki gibi, ‘sıkıntı var’ sisteminizde çok büyük. Vokalist Arda Kemirgent, parasının iadesini isteyen izleyiciye oldukça seksist, değer yargılarından uzak küfürler etti, canını yakacağını söyledi. Herkese açık sosyal medya hesabından... Sonra da pişman olduğunu söyledi ama iş işten geçmişti. İsmi uzun, ismi ile şarkılarının önermesini veren yeni nesil gruplar, sosyal medyanın gücü ile gerçekten güçlü hissediyor kendini. İyi sözleri dışında müzik tarihine hiçbir yenilik katmazlarken, neyin egosudur ki dinleyicisine böyle hakaretler savurabilme cesaretine sahip olabiliyorlar... Oysaki balık baştan kokuyor. Müzikal tavırlarına yardımcı olacak, onlara yol yordam gösterecek adam akıllı menajerleri olmadıkları için nerede ne yapılması gerektiğini bilemiyorlar. Ne yazık ki kendilerini hemen rock star sanıyorlar. Müziklerine odaklanmak yerine, hırçınca davranıyorlar. Dinleyicisinin değerini unutuyorlar. Sinirini bile akıllıca gösteremiyorlar. Müzisyen dediğin yeteneği dışında zekası ile de parlar, bunu hep unutuyorlar. Türk rock müzik sahnesini güçlendiren isimler; Mor ve Ötesi, Teoman, Şebnem Ferah, Duman, Athena... Hiçbirinin geçmişinde böyle bir terbiyesizlik göremezsiniz.

Hiç unutmam; 2006 yılında eski konser mekanı Yeni Melek’te İngiliz punk grubu The Exploited sahne aldı. Ön grup olarak Athena çıktı. Konserde kabına sığmayan, sert bir izleyici kitlesi vardı. Athena, sahneye çıktığı andan itibaren yemediği küfür ve üstüne atmadıkları şişe kalmadı. Grup, şarkılarını söyledi ve sessizce sahneden indi. Gökhan Özoğuz, sahneden inerken “Canınızı yakacağım, bunun çıkışı da var” demedi.

Son Feci Bisiklet gibi bazı yeni nesil gruplar, seyirciye tepeden bakmayı bırakmalı. Birçok marka düzenledikleri gençlik festivallerinde bu gruplara yer veriyor ve inanıyor. Lisede değil profesyonel bir dünyadasınız. Hayatın ufak detaylarını anlatan şarkılarınızdan siz de kendinize pay çıkarsanız, burada müziğinizi konuşuyor olmaz mıydık?