Drone'lar havada nöbet tutacak

08 Ekim 2018 Pazartesi - 12:01 | Son Güncelleme : 08 10 2018 - 13:50

Kablolu drone'lara entegre edilen Geniş Alan Gözetleme Sistemi'yle sınırlar ve hassas tesisler, uzun süre ve uygun maliyetle etkin şekilde takip edilebilecek.


Sınırlar ve hassas tesislerin  izlenmesi, tehditlerin tespitinde kablolu drone'lara entegre edilen Geniş Alan  Gözetleme Sistemi'nden yararlanılacak. 
 
İnsanlı uçaklar, çeşitli büyüklüklerde insansız hava araçları ve balon  gibi sabit duran hava araçlarına yönelik yerli ve milli olarak Geniş Alan  Gözetleme Sistemi geliştiren ESEN Sistem, bu alandaki kabiliyetlerinden yola  çıkarak farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek bir ürün ailesi oluşturuyor.
 
Sistem sayesinde geniş bir alanda hareket tespiti, şüpheli araç/insan  takibi, konvoy koruma, operasyon izleme, olay sonrası analiz, anormal durum  tespiti ve olay öncesi tahmin gibi görevler yerine getirilebiliyor.
 
Başlangıçta geniş bir alanda insanlı/insansız hava araçları gibi büyük  platformlar için geliştirilen sistem, görüntü işleyerek hedef tespitine olanak  veriyor ve adeta uçan kuştan haberdar olunmasını sağlıyor.
 
İnsansız hava aracı teknolojisindeki gelişmeler, çok daha yetenekli  düşük güç tüketimine sahip bilgi işleme donanımlarının ortaya çıkmasıyla birlikte  ürün çeşitlendirmesine gidildi. Bu kapsamda büyük hava platformları için  tasarlanan sistem, kablodan aldığı enerjiyle uzun süreler havada kalabilen  drone'lara entegre edildi.
 
Bulunduğu noktadan kablo bağlantısıyla 100 metre yükseğe çıkan drone,  sınırlar ve hassas tesisler için operatörler tarafından kolay kullanılabilen,  uzun süre ve uygun maliyetle etkin takip imkanı sunan bir platforma dönüşüyor.  İhtiyaca göre farklı yüksekliklerde de görev yapmak mümkün olabiliyor.
 
  
Ürün ailesinin en küçük üyesi
 
ESEN Sistem Uzay ve Algılama Sistemleri Direktörü Erol Tunalı, AA  muhabirine, şirket olarak bir ilke imza atıp yerli ve milli olarak Geniş Alan  Gözetleme Sistemi geliştirdiklerini, bunu bir ürün ailesi olarak kurguladıklarını  söyledi.
 
Bu çalışmalar kapsamında ürün ailesinin en küçük üyesinin ortaya  çıktığını anlatan Tunalı, "Bu ürün kablolu drone üzerinde Geniş Alan Gözetleme  Sistemi sunuyor. Başka ürün kurgularımız da var. İnsanlı uçaklardan büyük  insansız hava araçlarına, bunun dışında daha küçülen insansız hava araçlarına  uzanan bir ürün hattımız var." dedi.
 
Geçici ve sabit koruma görevlerine hazır
 
Kablolu drone'la havada kalma süresi açısından var olan kısıtlılıkları  aştıklarını dile getiren Tunalı, şöyle konuştu:
 
"Normalde drone'lar şu anki batarya teknolojisi nedeniyle yarım saat,  bilemediniz 40 dakika havada kalma süresine sahipler. Kontrollerinin çok kolay  olmasından dolayı çok kullanışlılar ancak havada kalma sürelerinin kısıtlılığı  birçok uygulamada kimi zorluklar getiriyor. Kablolu drone'la bu zorlukların bir  kısmını ortadan kaldırabiliyorsunuz. Burada ise fazla harekete imkanı yok.  Yaptığımız sistem uygulamaya göre daha yüksek ya da alçak olmakla birlikte tipik  olarak 100 metrelik bir irtifaya çıkıyor ve bir alanı sürekli gözetliyor. Geniş  alan gözetlemenin temel ruhu bu. Büyükçe bir alanı sürekli olarak gözetleme işini  yapabiliyor. Çok çeşitli kullanım alanı var. Belli bir alana götürüp orada geçici  bir koruma tesis etmek istediğinizde etrafta yaklaşan olup olmadığı tespit  edilebiliyor. Sınır gözetleme, özellikle kritik tesis koruma çalışmalarında çok  kritik görevler üstlenebileceğine inanıyoruz."
 
Anormallikler için uyarı
 
Tunalı, sistem için teknik olarak riskli tüm aşamaları geçtiklerini ve  ürünleştirme sürecinde olduklarını bildirdi. Şirket olarak sisteme akıl kattıklarını vurgulayan Tunalı, şunları  kaydetti:
 
"Biz drone, kamera yapmıyoruz ama bir drone sistemi, bir faydalı yük  seçiyoruz. Oraya koyduğumuz bilgi işleme donanımı üzerine kendi algoritma ve  yazılımlarımızı koyup sistemin başarılı şekilde 'kuş uçurmamasını' sağlıyoruz.
 
Hareket eden her şey radarımıza giriyor. Bunların hareket hızını  seçebilirsiniz, size yaklaşıp yaklaşmadığına bakabilirsiniz, belirli bir alarm  bölgesi tanımlayıp o bölge içerisine girip girmediğini izleyebilirsiniz.
 
ESEN Sistem olarak yerli ve milli olarak geliştirmiş olduğumuz büyük  veri işleme yeteneklerimiz var. Orada da hareketlerdeki anomalileri tespit  etmemiz mümkün oluyor. Belli bir bölgeyi uzun süre seyrettiğiniz zaman ilk başta  hiç bilmiyorsunuz, bir sürü insan hareketi var. Bir süre sonra sistem neyin  normal, neyin anormal olduğunu öğreniyor ve 'Burada bir insanın olmasının gereği  yok, buraya bak.' diye operatöre alarm veriyor."
 

ETİKETLER