Gazetevatan.com » Yazarlar » Bayram tatilinde dikkat!

Bayram tatilinde dikkat!

21 Eylül 2015 Pazartesi


 
Bozuk gıdalardan oluşan ishaller tüm tatili mahvedebiliyor. Bu basit ishallere tıp dilinde gastroenterit diyoruz. Nedeni sıcak ortamların bakteri,virüs üremesi için uygun olması...
 
Belirtileri
 
Alınan mikrobun cinsine göre değişiyor. Genelde 2 ile 24 saat arasında bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, ateş gibi belirtilere yol açıyor. 
 
Tedavisi
 
Belirtilere yönelik tedavi yapılıyor. Yoğun sıvı ve elektrolit kaybı olduğu için eksikler acilen yeine konuyor. Bu hem serum ,hem de sıvı ağırlıklı besleme şeklinde yapılıyor. Ayrıca bulantı ve kusmayı giderici ilaçlar, ateş düşürücüler verilebilir. 
 
Antibiyotik verilir mi? 
 
İlk 2 gün hayır! Kural olrak ishalde he-men antibiyotiğe başlanmıyor. Ancak hastanın genel durumu kötüleşirse, ishali kanlı- mukuslu  ise o zaman ishale neyin yol açtığını belirlemek için dışkıdan alınan örnek incelenir. Gelen  sonuca göre antibiyotiğe başlanır. 
 
İshal kişiden kişiye bulaşır mı?
 
Bulaşabilir. İshalli kişi kirli elleriyle yiyeceklere  dokunup diğerlerine bulaştırabilir. 
 
Tuvaletten bulaşabilir mi?
 
Evet! Klozetten bulaşa olabiliyor. Oturak üzerine kağıt yayın. İdeali tüm restoran ve otellerdeki tuvaletlerde oturakların üzerinde değişebilen hijyen kılıfları olması...
 
İshalden  korunmak için alınacak önlemler
 
- Şüpheli yiyeceklerden uzak durun. bir yiyeceğin görünsü,tadı, kokusu hoşunuza gitmediyse ketmeyin. 
 
- Yemek yediğiniz yerlerin güvenilir olmasına dikkat edin. 
 
- Salata malzemesi, yapraklı sebze ve meyveleri  çok iyi yıkayın. Özellikle yapraklı sebzeleri akarsuyun altında tek tek yıkamaya çalışın; parazit yumurtaları ülkemizde hala bir tehdit. 
 
- Yemeğe oturmadan önce elllerinizi çok iyi yıkayın. El sırtınızı da iyice ovuşturarak  yıkamayı unutmayın. 
 
- Açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin. Çoğu kişi simit söz konusu olduğunda bu kuralı bozuyor biliyorum, Ancak para saydıktan sonra aynı ellerle simit servisi yapan çok satıcı var ne yazık ki...
 
 
Sırf bu köfteyi yemek için  Biga’ya gidiyorum
 
Aşkım  Bozcaada‘nın yolu Biga’dan geçer. Yıllardır bu yolu katederken Biga’yı hep es geçmişimdir. Taa ki 1939’dan beri Bigalılar’a hizmet veren enfes bir köfteciyle tanışıncaya dek. Bayram tatilinde ola ki yolunu o taraflardan geçiyorsa yemek molanızı benim  gibi Tarzan köftede verin.