Gazetevatan.com » Yazarlar » Adeta bir ecza deposu: NAR

Adeta bir ecza deposu: NAR

15 Aralık 2012 Cumartesi


Nar çok moda, ama gelip geçici moda değil kesin! Her zaman moda olacak belli! Araştırmaların ortaya koyduğu veriler şunu gösteriyor: Narın her şeyi çok sağlıklı. Nar ağacının kabuğu bile önemli antioksidanlar olan polifenollerle dolu. Nar çekirdekleri ekstresi ve suyunun kırmızı şarap ve yeşil çaya göre 2-3 kat fazla antioksidan kapasitesi var. Haydi gelin adeta bir ecza deposu olan narı inceleyelim:- Nar sağlık, şans üreme ölümsüzlük sembolü.
- Bolluk ve bereket getirmesi için düğünlerde ve yeni yılda nar kırmak eski bir Yunan geleneği.
- Damar tıkanıklığını engelliyor.
- Şeker hastalarında kan damarlarını korumaya yardımcı.
- Test tüpü ve hayvan deneyleri pek çok kanser türüne karşı etkili olduğunu gösteriyor.
- Hayvanlarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini engelliyor.
- Prostat kanserini önleyebiliyor.
- İçinde bulunan elajik asit cildimize destek veren doku kollajenin ultraviyole radyasyonuyla harap olmasını engelliyor.
- Alzheimer hastalığını engelleyebileceği konusunda araştırmalar var.
- Grip virüslerini öldürebiliyor.
- Nar suyu erkeklerde sperm kalitesini artırıyor.
- Narın içindeki antioksidanlardan daha fazla yararlanmak için kabuğundan da faydalanmak gerekiyor. Â Tansiyonu düşürüyor.
- 1 orta boy narda 105 kalori var.
(*Kaynak: Prof. Dr. Erdem Yeşilada İyileştiren Bitkiler)Bu köy sağlığını nara borçlu!

azilli adeta bir uzun yaşam merkezi gibi. Yörede yaşı 90’ın üzerinde olan 200’den fazla kişi yaşıyor. Tüm nüfusu 120 bin civarı olan ilçe için dikkat çekici bir rakam. Üstelik 100 yaşını aşan nüfus hiç de az değil.
TRT Haber’de her Pazar yayınlanan "Reçetesiz Hayat" adlı programım için Nazilli’deydik. Nazilli şehir olarak çok özel görünmüyor, estetikten yoksun apartmanlar burayı da sarmış durumda ne yazık ki... Şehir dışına çıkıp şöyle bir çevreye açıldığınızda ise neden burasının uzun yaşayanlar cenneti olduğunu hemen anlıyorsunuz. Biz dağların tepesinde yer alan Akseki Köyü’nü ziyaret ettik. Doğa buraya iltimas geçmiş! Bir metrekare yerde saydım; tam 6 çeşit yenilebilen bitki türü vardı. Neden mi uzun ve sağlıklı yaşıyorlar? İşte gözlemlerim:
- Hava sonbahar olmasına rağmen ılık, güneşli... Güneşin insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkisi var.
- Gelişmiş şehir çocukları cips, gofret, bisküvi atıştırırken burada çocukları nar atıştırırken görüyorsunuz.
- Dışarıdan çay, şeker dışında pek bir şey almıyorlar. Neredeyse her şeyi kendileri üretiyorlar.
- Yardımlaşma içindeler. Olan, olmayana veriyor.
- Dağın tepesinde yaşıyorlar. Hava inanılmaz temiz.
- Sürekli şükrediyorlar. Bu yörenin insanlarının özelliği bu. Sahip olduklarıyla mutlular. En fakiri bile "Şükür, yine de şükür" diyor.
- Ayaklarıyla eze eze çıkardıkları nar suyu hayatımda içtiğim en lezzetli nar suyuydu.
- Çok hareketliler. Sürekli tarlalarında, evlerinde çalışıyorlar.
- Ellerinde sürekli bız-bız çalıp duran cep telefonları yok.
- Sosyal ilişkileri güçlü. Kadınlar evlerde toplanıp sohbet ediyorlar.
- Kilo stresleri, sorgulamaları yok. Canlarının istediği kadar yiyorlar.
- Neredeyse zeytinyağına bulanacaklar. İnciri bile hücre zarını koruyan zeytinyağına batırıp yiyorlar.

"Gülizar Nine’nin sağlık sırrı: Nar, incir, üzüm, zeytin"

Akseki’li 90 yaşındaki Gülizar Özdemir’in sağlık sırrı işte bu meyveler. Gülizar Nine tam bir şirinlik muskası! Aklı yerinde, rahat hareket ediyor, gözlük kullanmıyor. Her meyveyi, sebzeyi mevsiminde tüketiyor. Sevdiği meyveleri öyle kararında falan da yemiyor! Nara bayılıyor. İnciri de zeytinyağına batırıp yiyor. Hani "incir çok kalorili, şekerli ,aman dikkatli yiyelim" diye önerilerde bulunuyorum ya hep... Bakın Gülizar nine ne diyor?
- Ne kadar incir yersin Gülizar Nine?
- Canımın istediği kadar! (Gülüyor)

Hamile olan da,olmayan da artık onu izleyecek!Kate Middleton’dan bahsediyorum. Hamile olduğu açıklandı ya, artık herkes onun ne kadar kilo adığını, neler yediğini izleyecek. Sadece İngiltere’de değil, tüm dünyada! ‘Kate’de acaba ‘pregorexia gelişebilir mi?’ diye düşünüyorum. ‘Pregorexia’ hamile bir kadının ince olma konusunda takıntılı olması demek. Kate acaba hamileliğinde de diyet takıntısını sürdürecek mi? Çok sağlıklı yiyecekler de olsa tek tip beslenmek, onun gibi brokoli ve brüksel lahanası yiyip durmak zararlı. Hamilelikte beslenme için önerim; Ege ve Akdeniz kıyılarında yaygın olan Akdeniz tipi beslenme. Yani; et-balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, bol zeytinyağı, sebzeler ve meyve.