Dolarda son durum! Haftanın son gününde...

29 Haziran 2018 Cuma - 10:16 | Son Güncelleme : 29 06 2018 - 10:16

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından TL benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışmaya devam ederken, dün 4,57 seviyesinin altını gören dolar/TL bugüne de benzer seviyelerden başlayarak 4,56 seviyelerine kadar düştü.


Seçim riskinin bitmesinin yanı sıra OHAL'in kaldırılma ihtimalinin de piyasalara olumlu yansıdığı belirtilirken, TL dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösteren para birimlerinden biri oldu.
 
Yurt dışı piyasalarda küresel ticaret savaşları kaynaklı olumsuz eğilim sürerken, yurtiçi piyasalarda ana odak konusu yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak ekonomi politikaları ile OHAL.
 
Yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak politikalar üzerinden yerli ve yabancı yatırımcının tekrar TL cinsi varlıklara güveninin sağlanmasının önemine dikkat çeken analistler, söz konusu alanlar açıklığa kavuşmadıkça piyasada temkinli volatil seyrin sürmesini bekliyor.
 
TL'deki oynaklık dün düşmeye devam ederken, dolar/TL'de 4.55 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması halinde düşüşün devam edebileceği belirtiliyor.
 
Seçim öncesi 22 Haziran Cuma günü 4.66 civarından kapanan dolar/TL seçim sonuçlarının ardından Pazartesi günü 4.5375'e kadar gerilemiş, sonrasında yatırımcıların ekonomide yeni döneme odaklanması ve gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının etkisiyle 4.7235'e kadar yükselmişti.
 
Dolar bugüne de dünkü seviyelerinden başladı. Dolar/TL şu dakikalarda 4.56, euro ise 5.32 seviyesinde.

ETİKETLER