Dolara dolarsız müdahale

20 Aralık 2017 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 20 12 2017 - 2:30

Merkez Bankası bu yıl piyasaya 15 kez müdahale etti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yıl başından bugüne 447 baz puan artırırken, daha önce başvurduğu doğrudan satış veya döviz ihalesi yöntemini kullanmadı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yıl rekor üstüne rekor kıran döviz kurları ile yükseliş eğilimindeki enflasyonla mücadelesinde birçok politika ve iletişim aracına başvururken, politika faizini değiştirmedi. TCMB, döviz kurlarındaki yükseliş ve gerek kur geçişkenliği gerekse mali politikaların neden olduğu gevşemenin etkisiyle yükselen enflasyonun yüzde 5 olarak belirlenen yıllık hedeften çok uzaklaşması nedeniyle bu yıl mücadele alanını genişletti.
 
Para politikasındaki sıkı duruşu sürdürürken, finansal istikrarı sağlamak için kur tarafını rahatlatıcı birçok uygulamaya imza atan Merkez Bankası, yıl boyunca politika faizinde değişiklik yapmadı. TCMB, 2017’nin ilk işlem gününde yüzde 8.28 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini, yıl boyunca fonlama kompozisyonunda yaptığı değişikliklerle 447 baz puan artırarak yüzde 12.75’e çıkardı. 
 
2017’de GLP’yi kullandı
 
Merkez Bankası, önce faiz koridorunun üst bandını, ardından da geç likidite penceresini (GLP) kullanarak ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yükseltmeyi tercih etti. Yılın son ayında fonlamanın tamamını GLP faizinden yaptı. 
 
Merkez Bankası, bu yıl TL depo karşılığı döviz depo piyasasının açılması, reeskont kredilerin geri ödemesinin TL ile yapılabileceğine ilişkin alınan kararlar, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon mekanizmasında (ROM) yapılan değişiklikler, TL uzlaşmalı döviz satım ihalelerine başlanması gibi birçok adım atarak kurlardaki oynaklıkla da mücadele etti. 
 
TCMB’nin, daha önce kurdaki aşırı oynaklıklar karşısında kullandığı doğrudan satış ya da döviz satış ihalelerini bu yıl kullanmadığı, buna karşın reeskont kredilerinin geri ödemesinin TL olarak yapılabilmesi, TL uzlaşmalı vadeli döviz satış ihalesi ve enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmını karşılamak gibi dolaylı döviz satışı sayılabilecek adımlar atması dikkati çekti.
 
Üst üste 5’nci kez mektup yazacak
 
2018 takviminde 8 PPK toplantısı bulunan Merkez Bankası, yıllık enflasyon hedefinin tutmaması nedeniyle Ocak ayı içinde hükümete mektup yazacak. TCMB, 2017 ile birlikte üst üste 
5 yıldır enflasyon hedefini tutturamıyor. 
 

ETİKETLER