Dolar ne kadar oldu! İşte son durum...

31 Mayıs 2018 Perşembe - 8:42 | Son Güncelleme : 31 05 2018 - 8:42

Merkez Bankası’nın birbiri ardına attığı adımlarla tansiyonu düşürülen dolar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirdikleri toplantıların ardından 4.50'nin de altına indi.


Londra’daki temaslarda yatırımcılara verilen gerektiğinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği sinyalinin ardından, dün güne 4.5350 TL’den başlayan dolar, 4.44 TL’ye kadar geriledi. Ancak kur akşam saatlerinde yeniden 4.49 TL’ye çıktı.
 
Toplantıya katılan bazı katılımcılar, toplantıda Mehmet Şimşek ve Murat Çetinkaya’nın 4 Haziran’da açıklanacak olan mayıs ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkması halinde faiz artıracağını söylediklerini iddia etti.
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Londra’daki temasların çok verimli geçtiğinin altını çizdi. Yatırımcı ilgisinin büyük olduğunu belirten Şimşek, “Mesajlarımız: Politika setimizi güçlendirdik, ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı. Enflasyon ve cari açık ile mücadele en önemli öncelik. Seçim sonrası yapısal reformları daha da hızlandıracağız” paylaşımında bulundu.
 
Bugüne bakıldığında dolarda sakin bir hareket göze çarpıyor. Dolar/TL ilk işlemlerde 4.46 seviyelerinde hareket ederken, euro ise 5.21 liradan el değiştiriyor.

ETİKETLER