Diyarbakırlı öğrencilere kodlama eğitimi

08 Haziran 2019 Cumartesi - 12:13 | Son Güncelleme : 08 06 2019 - 12:13

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde yürütülen "Kod Adı 2023 Projesi" kapsamında Diyarbakır'da öğrencilere, robotik kodlama eğitimi veriliyor


Kodlama eğitimi veren Songül  Tokman: "Kodlama, matematik zekayı geliştiriyor, problem çözme yeteceğini  geliştiriyor. Bu da onları daha sağlıklı bireyler hale getiriyor" - Öğrenci Yakup  Engin: "Kursa başlamadan önce öğretmen olmayı hayal ediyordum. Şimdi bilgisayar  mühendisi olmak istiyorum. Bu kurs sayesinde sosyal çevremiz gelişiyor"
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde  yürütülen "Kod Adı 2023 Projesi" kapsamında Diyarbakır'da öğrencilere,  öğrenciler, robotik kodlama eğitimi alıyor. 
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor Kayapınar İlçe Müdürlüğüne bağlı Gençlik  Merkezinde bir araya gelen 100 öğrenciye, "Kod Adı 2023 Projesi" kapsamında  robotik kodlama eğitimi veriliyor.
 
Kayapınar Gençlik Merkezinde kodlama eğitimi veren Songül Tokman, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, teknoloji ve yazılımları güçlü ülkelerin dünyayı  yönettiğini söyledi.
 
Çocuklara erken yaşlarda robotik kodlamayı öğretmenin her anlamda  faydalı olduğunu anlatan Tokman, robotik kodlamanın tüm okullarda da olması  gerektiğini belirtti.
 
"Buradaki başarıları dersteki başarılarını da arttırıyor"
 
Teknolojinin çocuklara sevdirilmesi gerektiğini aktaran Tokman,  şunları dile getirdi:
 
"Biz üniversitede bu tür bilgileri öğrenebiliyorduk. Şimdi çocuklar  erken yaşta bunu öğrenebiliyorlar. Bu konuda çocuklar çok şanslılar. Kodlama,  matematik zekayı geliştiriyor, problem çözme yeteceğini geliştiriyor. Bu da  onları daha sağlıklı bireyler hale getiriyor. Velilerin bu konulara özen  göstermesini tavsiye ediyorum. Çocuklar robotik kodlamayı öğrendikçe azimleri  artıyor. Buradaki başarıları dersteki başarılarını da arttırıyor. Herkesi  teknoloji bağımlılığından, teknoloji hakimiyetine davet ediyorum."
 
Kodlama eğitimi alan öğrencilerden Emre Necat Eroğlu (13) da oyun  kodlamasını öğrendiğini, oyun tasarladığını aktararak, aldığı eğitimle  hayallerinin de değiştiğini, ilerde teknolojiyi öğretmek istediğini dile getirdi.
 
"Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum"
 
Öğrencilerden Yakup Engin ise robotik kodlamanın gelecekle ilgili  ufkunu genişlettiğini ifade ederek, ilerleyen yıllarda teknolojinin daha çok  gelişeceğini, bu konuda kendisini eğitmek istediğini anlattı.
 
"Bu kursa başlamadan önce öğretmen olmayı hayal ediyordum. Şimdi  bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Bu kurs sayesinde sosyal çevremiz  gelişiyor." diyen Engin, daha önce robotik kodlama eğitiminin üniversitede  verildiğini artık küçük yaşlarda öğrenebildiklerini ifade etti.
 
Kayapınar Gençlik Merkezi Müdürü İnamullah Önal, amaçlarının  öğrencilerin teknolojiye bağımlı olmasından ziyade, üretmeleri ve teknolojiye  hakim olmalarını sağlamak olduğunu belirtti.
 
Milli ve yerli kodlama beceresini vermek amacıyla çalışma yaptıklarını  bildiren Önal, Gençlik ve Spor Bakanlığının sağladığı imkanlarla gençlere hizmet  götürmeye çalıştıklarını söyledi.

ETİKETLER