Devlet dağıttı ama...

11 Nisan 2012 Çarşamba - 17:07 | Son Güncelleme : 11 04 2012 - 17:07

Kars'da kredili olarak dağıtılan ineklerde 'brusella' hastalığı tespit edildi


Kars'ın Kağızman İlçesi'nde, 'Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi' (KASDEP) kapsamında 131 besiciye, borçlandırılarak simental ve montofon cinsi bin 30 inek dağıtıldı.

Kağızman'ın Çayarası Köyü'ndeki besiciler, süt sığırcılığı için aldıkları ineklerin birbiri ardına yavru atmaya başlaması üzerine tedirgin oldu.

Çayarası Köyü Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı'nın yaptığı başvuru üzerine, hayvanlardan alınan numuneler tetkik için Erzurum Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Yapılan incelemede, hayvanlarda 'brusella' hastalığı saptandı.

ÇİFTÇİLER TEPKİLİ : DAĞITANLAR HESAP VERSİN!

2 inek karşılığı yaklaşık 11 bin lira borç altına giren çiftçiler, ineklerde insanlara da bulaşan, halk sağlığını tehdit eden ‘brusella’ hastalığı çıkması üzerine, "Hastalıklı inekleri satanlar, dağıtanlar hesap versin" diyerek tepki gösterdi.

İneklerin süt, yoğurt, peynirinden bilmeden yararlandıklarını hatta bunları sattıklarını da anlatan çiftçiler endişelerini şöyle dile getirdi:

"Çocuklarımıza hastalık bulaşırsa bunun hesabını kim verecek? Brusella olduğunu bilmediğimizden dolayı atan yavruları köpeklerimize yedirdik. Köyde bir tedirginlik var. Şartnamede bizlere simental cinsi inek vereceklerdi.

'SAĞLIK KONTROLÜ YAPILMADAN MI VERİLDİ?'

Şimdiye kadar 20 inekte brusella hastalığı görüldüğünü belirten yetiştirici Behçet Aras şunları söyledi:

"İneğin attığı yavruyu alarak Erzurum'a götürdüm. Danada burusella hastalığı görüldü. Henüz doğum yapmayan 100'e yakın ineğin kaç tanesinde daha hastalık olduğunun bilinmemesi köylüleri tedirgin ediyor. Devlet bize 'geçimimizi sağlayalım' diye hayvan verdi. Hayvanların 'yavrusunu satıp borçlarımızı öderiz' diye ümitlendik. Yavrular ölüyor. Hastalık ineklerde de var. Yarın bu inekler ne olacak. Sağlık kontrolü yapılmadan mı inekler verildi?" diyerek tepki gösterdi.

BELİRTİLERİ : KAS AĞRISI VE TERLEME

Aslen bir hayvan hastalığı olan brusella insanlarda da görülen bir zoonoz hastalık. Hayvanlarla doğrudan temas yoluyla veya enfekte hayvanların atıkları gibi çevresel yollarla da bulaşabiliyor. En bilinen belirtisi kas ağrısı ve terleme.

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • İsmet BaşHerhangi bir alet kullanarak cinayet işleyen ile bu şekilde halkın sağlığıy-la oynayanları da aynı kefeye koymamak gerekir.Zira sahte bal yaparak,GDO"suy-la oynanmış sebze-meyve üreterek,daha çok üretim daha çok kar elde etmek ga- yesiyle piyasada terör estirenlerin ce-zaları da bir olmamalıdır.Çünkü birin-cisi bireysel,ikincisi toplumsaldır.Allah ıslah etsin.12.04.2012 11:12
  • Asi KahramanBu kadar inek normalde hastalıklı olurmu ithal edilirken alanları iyi ağırlamışlardır kontrol bile edilmemiştir hesabı sorulmaz burası Türki-ye yapanın yapına kar kalan bir ülke11.04.2012 06:11