Dehşet güzellikte 9 doğa harikası 02 February, 15:35'de eklendi

Dünyanın farklı yerlerinden sizin için seçtiğimiz dehşet güzellikteki doğa harikalarının her biri hayranlık uyandırıyor.

1. Abraham Gölü, Kanada
Bu göl her ne kadar güzel ve büyüleyici görünüyor olsa da aslında çok tehlikeli. Gölün bir doğa harikası olmasına sebep olan baloncuklar havadan değil, hava ile etkileşime geçtiğinde patlayıcı olan metan gazından oluşuyor. Baloncuklar sadece göl donduğunda ortaya çıkıyor.
 
2. Pembe Göl, Batı Avustralya
Batı Avustralya'nın Goldfields Esperance bölgesinde görülen ve bir tuz gölü olan pembe göl, aslında sürekli pembe değil. Bakteriler, fazla oranda karides ve yeşil su yosunlarının dengesiyle göl bazı dönemlerde pembe görünüyor.
 
3. Cehennem Kapısı, Türkmenistan
44 yıl önce doğal gaz araması yapan Rus bilim adamları kazdıkları kuyudan metan gazı çıktığını fark ettiler. Bilim insanları, çevreyi gazdan korumak için kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu yanıyor.
 
4. Pamukkale Travertenleri, Türkiye
Denizli'de yer alan ve doğal bir mevki olan Pamukkale, kaplıcalar ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsıyor.
 
5. Dalga, Arizona
Amerika'da Arizona'da yer alan Dalga ismindeki kum taşı, Coyote Buttes'ın eğimli olan bölgelerinde yer alıyor. Dalga'ya yaklaşık 4.8 km'lik yürüyüşle varılıyor. 107 metrelik ise tırmanma mesafesi var.
 
6. Zhangye, Çin
Dünya mirası listesine girmiş olan Zhangye, Çin'in Kansu eyaletinde genişçe bir alanı kapsıyor. Alanda karşılaşılan tortu dizileri, farklı renkleri ve dizilişleri ile insanları büyülüyor. Bölge milyon yıllık kum ve kumtaşlarından oluşuyor.
 
7. Melissani Mağarası, Yunanistan
İyonya Denizi'ndeki Kefalonya Adası'nda yer alan ve sihirli mağara olarak tanınan Melissani Mağarası, berrak suyu ile biliniyor. Yunan mitolojisinde perilerin mağarası olarak bilinen bu doğa harikası görülmeye değer.
 
8. Kristaller Mağarası, Meksika
Dünya üzerindeki en büyük kristalleri barındıran mağara, 2000 yılında madencilerin kazarak bulduğu bir mağara olma özelliğini taşıyor. Mağara, göz kamaştıran güzelliğinin yanı sıra 45 derece sıcaklık nedeniyle oldukça da tehlikeli.
 
9. Enchanted Nehri, Filipinler
Tatilciler, fotoğrafçılar ve dalgıçlar için popüler bir nehir olan Enchanted Nehri'nin bir gizemi var. Kimse bu büyüleyici güzellikteki nehrin nereden geldiğini, yani kaynağını bilmiyor.